Poradnik kawosza, czyli wszystko o gatunkach kawy

 

Historia kawy zaczęła się w Afryce – początkowo była uprawiana tylko w Etiopii. Obecnie obszar jej uprawy obejmuje praktycznie całą strefę subtropikalną i tropikalne tereny wyżynne.  Głównymi obszarami uprawy są: Afryka, Ameryka Środkowa, Południowa oraz Azja. Rocznie jest produkowanych, w zależności od urodzaju, od 85 do 115 milionów 60-kilogramowych worków kawy. Choć rodzaj kawowiec (Coffea) obejmuje ok. 40 gatunków drzew i krzewów w większości z terenu Afryki, najpopularniejsze są dwa gatunki: Arabica i Robusta. Stanowią od 95 do 99% upraw.

 • Łagodność Etiopii

Arabica jest najstarszym, a zarazem najpopularniejszym gatunkiem kawy. Do XVII wieku Arabowie zazdrośnie strzegli sekretu jej uprawy – stąd nazwa Coffea Arabica, czyli kawa "arabska". W XV wieku była uprawiana na polach tarasowych w południowym Jemenie. Jest rośliną samozapylającą się, o podłużnych i dość twardych ziarnach koloru jasno zielonego. Dziś stanowi aż 70 proc. światowej produkcji kawy. Uprawia się ją w Afryce, Ameryce Południowej i Azji, w strefie międzyzwrotnikowej. Najlepiej rośnie na dużych wysokościach – od 1000 do 2000 m n.p.m. Dlatego też charakteryzuje się szlachetnym aromatem i charakterystycznym, lekko kwaskowym smakiem. Arabica jest niezwykle wymagająca rośliną, zarówno jeśli chodzi o warunki klimatyczne, jak również sposób uprawy. Najważniejsze dziś rodzaje tej kawy to: "Coffea Arabica Typica" oraz "Coffea Arabica Bourbon". Jeśli jesteś amatorem tego gatunku kawy sięgnij po Primę Impresję 100% Arabikę, wysokogatunkowa, drobno mieloną kawę, o pełnym lekko kwaskowym smaku. Aby wydobyć głębie jej aromatu zaparz ja w ekspresie ciśnieniowym.

 • Odporna Robusta

Odkryta dopiero w XIX wieku Robusta jest bardziej odporna na zmiany klimatu i szkodniki niż Arabica. Stąd wzięła się jej nazwa – Coffea Canephora, czyli odporna. Owalne, mniejsze niż Arabiki, ziarna Robusty są koloru żółto – zielonego. Kawa tego gatunku szybciej wydaje owoce i rozwija się sprawniej. Niestety jest rośliną dużo bardziej wrażliwą na zimno, dlatego częściej spotkać można ją na terenach równinnych, głównie w  Kamerunie, Ugandzie i Wietnamie. Można ją także uprawiać w niższych partiach gór, gdzie wysokość nie przekracza 600 m n.p.m. Jeśli preferujesz wyrazisty smak Robusty i lubisz kawę o dużej zawartością kofeiny, wybierz Primę Rumbę. Możesz także połączyć zdecydowanym i wyrazistym smaki Robusty z delikatnością Arabiki, wybierając delikatnie prażoną Primę Finezję.

 • Dossier produktów
   

Prima Impresja 100% Arabica – kawa mielona. Przygotowana w oparciu o kompozycję najwyższej jakości ziaren arabica, pochodzących z Brazylii i Ameryki Środkowej, których indywidualne cechy łączą się w procesie starannego prażenia dając jej harmonijny smak i pełen aromat prawdziwej kawy.

 • * 100g – cena detaliczna ok. 2,80 PLN
 • * 250g – cena detaliczna ok. 6,60 PLN


Prima Finezja- kawa mielona – Prima Finezja to unikalna kompozycja wysokiej jakości ziaren, których indywidualne cechy łączą się w procesie starannego prażenia dając jej harmonijny smak i pełen aromat prawdziwej kawy.

 • * 100g – cena detaliczna ok. 1,80 PLN
 • * 250g – cena detaliczna ok. 4,10 PLN
 • * 500g – cena detaliczna ok. 7,50 PLN


Prima Rumba- kawa mielona – Prima Rumba to delikatnie prażona kawa mielona, o charakterystycznym, lekko gorzkawym posmaku Robusty.

 • * 100g – cena detaliczna ok. 1,32 PLN
 • * 250g – cena detaliczna ok. 3,20 PLN
 • * 500g – cena detaliczna ok. 5,50 PLN


Prima Rumba – instant – Kawa rozpuszczalna, pobudzająca i mocna, o zdecydowanym smaku. Zawiera 100% kawy naturalnej. Swój smak zawdzięcza kompozycji ziaren z Azji Południowo-Wschodniej.

 • * 100 g – cena detaliczna: ok. 5,90 PLN
 • * 200 g – cena detaliczna: ok. 10,20 PLN


Źródło: Informacja Prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *