Remont domu bywa trudny i ponosi za sobą wiele kosztów, jednak zbudowanie go od podstaw wiąże się nie tylko z dużą ilością pieniędzy, ale również siły i cierpliwości. Co zrobić, aby łatwo przejść przez ten etap – oto podpowiedzi. 

Projekt domu

Każdy pomysł o wybudowaniu domu powinien zaczynać się od projektu. Projektant wnętrz oraz architekt z pewnością będą w tym pomocni. Jeśli jednak trudności związane ze znalezieniem gotowego projektu będą duże, możemy wprowadzić zmiany, które nas zadowolą. Można także zlecić odpowiednim firmom projekt indywidualny, wówczas poprawki będą nanoszone przez fachowców. Wszystko to wiąże się oczywiście z kosztami. Czasem bardziej opłacalne wydaje się wykorzystanie usług architektów, gdy jednak jesteśmy twórczy i uzdolnieni możemy wykorzystać gotowe projekty i samodzielnie nanosić na nie własne pomysły.

Formalności

Przychylność urzędników może znacznie ułatwić naszą pracę. Zebranie wszystkich podpisów, pieczątek i zezwoleń może potrwać nawet kilka miesięcy. Aby wybudować dom nie należy jedynie uzyskać pozwolenia na budowę, ale również na  zjazd z drogi publicznej itd. Dlatego też warto uzbroić się w cierpliwość i wierzyć w pomyślne załatwienie formalności.

Budżet

Decydując się na budowę domu musimy posiadać odpowiedni budżet. Gdy dodatkowo korzystamy z takich usług, jakie oferuje nam projektant wnętrz, możemy liczyć się z tym, że zostanie on przekroczony. Do kwoty, którą chcemy przeznaczyć na budowę domu warto dodać jeszcze co najmniej dziesięć procent. Koszty dodatkowe, takie jak zabezpieczenie terenu budowy, media, czy ogrodzenie – często o tym zapominamy budując dom, mogą one znacznie pokrzyżować nam plany. Biorąc kredyt musimy wziąć też pod uwagę wkład własny, który najczęściej jest niemały.

Podział obowiązków

Gdy wraz ze swoim partnerem marzycie o pięknym domku, powinniście również podzielić się obowiązkami budując go. Większość spraw związanych z samą budową wykonywana jest przez mężczyzn. Nie zawsze jest to jednak słuszne. Nie każdy mężczyzna zna się na tym, a więc kobiety powinny być równie zaangażowane. Podobnie jest z załatwianiem formalności. Te bywają żmudne, a więc warto nieraz zastąpić drugą połówkę.

Realizuj marzenia

Gdy projektant wnętrz przedstawi Ci wymarzony projekt domu, możesz łatwo się w nim zakochać. Niestety, trud związany z samą budową może przynieść wiele udręki, ale i sprzeczek z partnerem. Dlatego też wato pamiętać o marzeniach, które się realizuje oraz o tym, co skłoniło do wybudowania domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *