Ich badanie pozwala wykryć zarówno istniejącą chorobę, jak też określić, jakie są nasze najsłabsze punkty, a przede wszystkim – co robić, by się cieszyć dobrym zdrowiem. Co ciekawe, obraz nerek, płuc, jajników, czyli "organów parzystych" uwidocznia się w obydwu tęczówkach, ale odzwierciedleniem stanu serca jest jedynie lewe oko, wątroby zaś – prawe. Podczas badania irydolog ogląda nie tylko tęczówki, ale też twardówki, czyli białka oczu, źrenice, powieki. Znaczenie ma nawet wygląd rzęs. Doświadczony specjalista może odróżnić ponad siedemdziesiąt rodzajów zmian. O czym one świadczą?

  • Powieki

Po przebudzeniu powinny otwierać się bez trudu, a skóra na nich ma być gładka i mieć jednolity kolor. Opuchlizna górnych powiek sygnalizuje poważne kłopoty z woreczkiem żółciowym. Wyraźne, ciemne podkówki na dolnej powiece to informacja o zatruciu organizmu toksynami, niewydolności układu krążenia oraz osłabieniu wątroby. Obrzmiałe górne i dolne powieki, wyglądające jak po nieprzespanej nocy, oznaczają często problemy z nerkami, np. kamicę. Worki pod oczami występują przy stanach zapalnych układu rodnego i nagromadzeniu toksyn. Żółtawe grudki na powiekach i wokół oczu świadczą o podwyższonym poziomie cholesterolu.

  • Spojówki

Błony śluzowe wyścielające powieki od środka i wewnętrzny kącik oka powinny być różowe. Zaczerwienienie jest znakiem przewlekłego zmęczenia, ale może też oznaczać poważną infekcję. Żółtawy kolor świadczy o niedomaganiu wątroby lub zatruciu wskutek złej pracy nerek.

  • Twardówka

Zdrowa jest biała i połyskliwa – każde przebarwienie świadczy więc o niekorzystnych zmianach. Żółte plamki i matowość białka pojawiają się przy diecie obfitującej w tłuste mięso i oznaczają podwyższony poziom cholesterolu. Odcień niebieskawy informuje o ryzyku osteoporozy. Czerwone plamki powstają przy chorobie reumatycznej, mogą też być oznaką artretyzmu. Białka przekrwione, z popękanymi naczynkami znamionują nadciśnienie tętnicze krwi.

  • Tęczówka

Najlepiej, jeśli jest równomiernie wybarwiona. Promieniste beleczki "ciasno poukładane" to znak, że mamy odporny ogranizm. Plamy barwnikowe, np. ciemnopomarańczowe kropki to zaburzenia pracy trzustki, brązowe – mogą sygnalizować uszkodzenia wątroby, czarne zaś świadczą o silnej predyspozycji do nowotworów. Pierścienie wokół źrenicy tworzą się w wyniku przewlekłego stresu i niekorzystnych zmian metabolicznych. Kilka pierścieni to pewna oznaka silnej nerwicy. Starcza obwódka, czyli szaropopielaty łuk na zewnętrznej krawędzi tęczówki. Jeśli pojawia się na dole tęczówki, wskazuje na zmiany miażdżycowe w nogach. U góry – zwapnienie tętnic mózgowych. Rozarium limfatyczne to rodzaj białawej "pajęczyny", która powstaje przy złym krążeniu limfy. Oznacza przewlekłe stany zapalne, osłabienie odporności oraz choroby reumatyczne. Istotny jest też kolor. Osoby o niebieskich oczach częściej zapadają na choroby układu oddechowego i alergie. Ciemne oczy mówią natomiast o skłonnościach do zaburzeń na tle nerwowym oraz w układzie pokarmowym.

  • Źrenice

Powinny być okrągłe, równe i znajdować się dokładnie w środku tęczówki. Każdą zmianę w ich wyglądzie trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem.

Źródło: Claudia nr 9/2004

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *