Prawdy i mity o operacjach plastycznych piersi


Biust zyskuje na wielkości dzięki tzw. wkładkom
– Prawda. Zabieg powiększenia piersi polega na umieszczeniu za nimi wkładek (nazywanych też endoprotezami). Wypełnione są one żelem silikonowym lub fizjologicznym roztworem soli. Cięcia wykonuje się najczęściej pod piersią. Zabieg trwa ok. dwóch godzin, kosztuje od 4 do 5 tysięcy złotych (plus cena wkładek). Ostateczny efekt jest widoczny dopiero po około dwóch-trzech miesiącach.

Wkładki czasami przekręcają się i deformują piersi – Prawda. Choć zdarza się to niezmiernie rzadko i dotyczy tylko wkładek o kształcie innym niż okrągły. Dlatego najbezpieczniej jest stosować właśnie takie, wówczas nie grozi im "przekręcenie". Pod wpływem działania siły ciężkości przybierają one w pozycji pionowej naturalny kształt kropli, przez to nadając piersi właściwy profil.

Zdarza się, że żel silikonowy zawarty w endoprotezie przenika do organizmu – Prawda. Nie można tego wykluczyć, ale są to wyjątkowo rzadkie przypadki, np. po bardzo silnym urazie, takim, jakiego można doznać w wypadku samochodowym. Podczas niego wkładka może ulec uszkodzeniu. Wtedy oczywiście trzeba silikon usunąć.

Operacje biustu nie są wskazane dla alergiczek – Fałsz. Nie spotkałem się z reakcjami uczuleniowymi na wkładki, niezależnie od tego, czy wypełnione są żelem silikonowym, czy też fizjologicznym roztworem soli.

Piersi pomniejsza się nawet o kilka rozmiarów – Prawda. Biust może stać się znacznie mniej obfity. Później najczęściej nie ma problemów z karmieniem dziecka. Operacja kosztuje kilka tysięcy złotych (zależy od tego, jak duże jest zmniejszenie).

Powiększone piersi są sztywne i twarde – Fałsz. Wkładki trudno wyczuć, dotykając piersi. Są one bowiem tak samo miękkie i elastyczne, jak ciało. Bardzo rzadko wytwarza się wokół wkładek nieco grubsza warstwa tkanki łącznej, która może być wyczuwalna pod palcami.

Powiększenie piersi wyklucza karmienie dziecka – Fałsz. Wkładki umieszcza się pod mięśniem znajdującym się za gruczołem piersiowym odpowiedzialnym za karmienie – na które nie mają więc żadnego wpływu.

Po zabiegu zostają niewielkie blizny – Prawda. Rzeczywiście są małe, a do tego praktycznie niewidoczne. Ukryte są bowiem z reguły pod biustem.

Wiek nie ma znaczenia przy operacji piersi – Prawda. Najwięcej mamy młodych pacjentek. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby przeprowadzać operację powiększenia, pomniejszenia lub podniesienia piersi u kobiet dojrzałych. Jeśli chodzi o fazę cyklu, najlepszy moment to jego połowa.

Źródło: Naj nr 39/2004

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *