Prawko 2020: ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Kandydaci na kierowców oprócz wiedzy teoretycznej o tym, jak poruszać się w ruchu drogowym, muszą także posiąść, co oczywiste, wiedzę praktyczną. Wszystkie te cenne informacje obejmuje nauka jazdy w specjalnym OSK (ośrodek szkolenia kierowców). Dzisiaj skupimy się nieco na szczegółach i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje prawo jazdy oraz czym cechuje się dobra szkoła jazdy. Zapraszamy!

Od ilu lat można robić prawo jazdy kat. B?

Egzamin na prawo jazdy można zdawać po ukończeniu 18 roku życia. Oczywiście mowa o uprawnieniach na pojazdy kat. B, czyli szeroko pojęte samochody osobowe. Są oczywiście wyjątki – jeśli nie możemy lub nie chcemy czekać na właściwy wiek na prawko, możemy odbyć kurs na prawo jazdy kat. A, który pozwala prowadzić odpowiednie pojazdy w młodszym wieku.

Fot. Takim autem możesz zdawać prawo jazdy w Kaliszu z abcnaukijazdy.pl

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy w 2020?

To najdroższa część całego procesu uzyskiwania pozwolenia na prowadzenie pojazdów. Szkoła jazdy, zwana też OSK, oferuje w miastach usługi związane z nauczaniem jazdy na placu oraz w terenie. Nie ma prawnie ustanowionego cennika, każda nauka jazdy kosztuje inaczej. Biorąc pod uwagę fakt, że kursant musi przejechać co najmniej 30 godzin zajęć praktycznych i odbyć dokładnie tyle samo zajęć teoretycznych, aktualnie cena kursu na prawo jazdy średnio wyniesie ok. 1 500 zł (w dużym mieście cena za prawko może poszybować nawet do 2 000 zł).

Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że cena, jaką poda ośrodek szkolenia kierowców nie zawsze idzie w parze z jakością nauczania. Dobrze wypromowane OSK mogą nakładać wyższe ceny ze względu na markę i lokalną popularność, a to czasem przekłada się na niski poziom nauczania – kurs prawa jazdy jest tak zwaną masówką, a osoby prowadzące kursy średnio się do nich przekładają (choć to nie reguła). Chcemy więc zachęcić was do wybierania takich OSK, które mają dobre opinie wśród ludzi – warto popytać znajomych, która szkoła jazdy wypada najlepiej i którzy są faktycznie zadowoleni z kursu. Od tego zależy, czy 30 godzin jazdy, za którą zapłacimy, przyniesie nam sukces na egzaminie praktycznym.

Egzamin na prawo jazdy – ile kosztuje w WORD?

W odróżnieniu od taryf, jakie ustalają indywidualnie OSK (sprawdź ceny w absnaukijazdy.pl), koszt egzaminu na prawo jazdy jest zawsze taki sam, bez względu na lokalizację. Gdy nauka jazdy już za nami, czas na wizytę w WORD. Egzamin na prawo jazdy o kolejno: 30 zł za część teoretyczną oraz 140 zł za część praktyczną. Łącznie więc przyjdzie nam zapłacić 170 zł za cały egzamin. Warunkiem jest jednak udokumentowane ukończenie 60 godzin nauki jazdy (teoria + praktyka) oraz ukończony 18 rok życia.

Czy egzamin poprawkowy na prawo jazdy będzie tańszy?

Niestety nie, bez względu na to, czy to pierwszy czy kolejny raz, egzamin na prawo jazdy kosztuje tyle samo. Aby więc nie mnożyć wydatków i szybko oszczędzić sobie pieniędzy oraz stresu, polecamy skrupulatnie dobierać OSK – dobra szkoła jazdy to już połowa sukcesu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *