Czajnik z regulacją temperatury – czy warto mieć go w domu?

Czajnik to podstawowe urządzenie małego AGD w domu. Teoretycznie gotuje tylko wodę, ale czy wiemy jak poprawnie użytkować ten sprzęt i jakie może posiadać funkcje? Przeczytaj nasz krótki przewodnik i dokonaj najlepszego zakupu.

Co to jest czajnik z regulacją temperatury?

W wielu domach czajnik ma spełniać tylko jedną funkcję – zagotować wodę. Jednak coraz więcej ludzi zwraca uwagę na temperaturę wody, którą zalewają herbatę czy kawę. Wtedy przydaje się czajnik, w którym możemy ustawić wysokość temperatury.

Przed włączeniem czajnika wybieramy przyciskiem wysokość temperatury, w jakiej woda ma być podgrzana.

Koniec z czekaniem aż woda nieco wystygnie, swój ulubiony napój możemy zalać od razu!

Jakie są zastosowania czajnika z regulacją temperatury?

Różne napoje przygotowywane codziennie w domu potrzebują różnych temperatur wody, którą je zalewamy. Kawę czy herbatę często zalewamy wrzątkiem, jest to błąd, który zmienia zarówno smak, jak i właściwości naszego ulubionego napoju.

Herbatę białą, czarną czy zieloną powinno się parzyć w różnych temperaturach, od 60°C do 95°C, a kawę w 95°C. Parzenie ziół również wymaga niższych temperatur niż wrzątek. Właśnie dlatego zakup czajnika z regulacją temperatury ma sens.

Niższe temperatury (ok.40°C) doskonale sprawdzą się przy przygotowywaniu posiłków dla małych dzieci, do rozrobienia mleka czy podgrzania zupki.

Zakupu takiego czajnika najlepiej dokonać w sklepach z urządzeniami AGD takich jak np. OleOle. Po pierwsze mamy tam szeroki wybór różnego rodzaju sprzętów gospodarstwa domowego, dzięki temu możemy porównać ze sobą artykuły oraz wybrać najlepszy dla siebie. Po drugie, w sklepie czy pod numerem telefonu czeka na nas fachowa obsługa, która zna się na rzeczy i chętnie udzieli nam rady.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze czajnika?

Istnieje wiele rodzajów czajników z regulacją temperatury. Różnią się wyglądem, wielkością i specyfikacją techniczną. Na stronie https://www.oleole.pl/czajniki,regulacja-temperatury!1.bhtml znajduje się sporo czajników o różnych danych technicznych i wyglądzie. Wybierz odpowiedni sprzęt dla siebie pamiętając o poszczególnych kategoriach:

 • Pojemność – czajniki z regulacją temperatury różnią się pojemnością, największe mogą zagotować nawet do 2 litrów wody, a najmniejsze ok.1 litra. Trzeba pamiętać, że im więcej wody będzie można zagotować, tym większych rozmiarów będzie czajnik. Sprawdzi się więc w nieco większych kuchniach.
 • Typ grzałki – w czajnikach z regulacją temperatury występują dwa rodzaje grzałki: płytowa oraz spiralna.

płytowa – jest prostsza w czyszczeniu i zapobiega odkładanie się osadu z kamienia, jednak jest mniej efektywna;

spiralna – poziom wody musi zakrywać całą grzałkę, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia czajnika, ten rodzaj grzałki jest bardziej oszczędny w porównaniu do płaskiej grzałki.

 • Moc czajnika – im wyższa moc czajnika, tym więcej wody może zagotować w danym czasie. Moc waha się od 600W nawet do 3000W.
 • Wykonanie czajnika – czajniki elektryczne mogą być wykonane z różnych materiałów, o różnym poziomie wytrzymałości i różnym stylu.

tworzywo sztuczne – czajniki wykonane z tego materiału są stosunkowo lekkie i nie nagrzewają się szybko, ale za to są mniej wytrzymałe;

metal – czajniki metalowe są przeciwieństwem tych pierwszych, szybko się nagrzewają, są ciężkie ale za to wytrzymałe;

szkło – szklane czajniki są wizualnie nowoczesne, możemy w każdej chwili sprawdzić poziom wody, często są podświetlone od środka podczas gotowania, co dodaje im współczesnego stylu, nagrzewają się dość szybko.

ceramika – ceramiczne czajniki zdecydowanie wygrywają w wyglądzie zewnętrznym, mogą pasować zarówno do tradycyjnych kuchni, jak i tych bardzo nowoczesnych, plusem jest też to, że są łatwiejsze w czyszczeniu i nie nagrzewają się mocno.

 • Wskaźnik poziomu wody – to bardzo przydatna funkcja, która pozwala natychmiast określić poziom wody; na miarce znajduje się również wskaźnik minimalnego poziomu wody, co zapobiega spaleniu grzałki. Niektóre czajniki posiadają wskaźnik poziomu wody po obu stronach.
 • Regulacja temperatury – możemy zagotować wodę do temperatury 40°C-100°
 • Filtr antyosadowy – filtr zbiera osad z kamienia, co czyni wodę zdrowszą i smaczniejszą, filtr można wyjąć i umyć.

Dodatkowe funkcje, które mogą ułatwić korzystanie z czajnika z regulacją temperatury to:

 • Antypoślizgowa podstawa
 • Bezpiecznik termiczny
 • Automatyczny wyłącznik po zagotowaniu wody
 • Podtrzymywanie ciepła
 • Wybór temperatury parzenia
 • Zabezpieczenie przed uruchomieniem pustego czajnika
 • Cyfrowy wyświetlacz

Jak widać wybór najprostszego urządzenia kuchennego jest bardzo szeroki, pod względem technicznym, jak i wizualnym. Przed zakupem tego akcesorium należy zastanowić się jakie my i nasza rodzina mamy potrzeby. Aby zakup czajnika z regulacją temperatury był udany trzeba zwrócić uwagę na dane techniczne oraz na jakość wykonania urządzenia.

Jeden komentarz

 1. Ja mam świetny czajnik moderna z ariete z takim analogowym wskaźnikiem temperatury i super się to sprawdza. Szczególnie przy dziecku jak trzeba pilnować temperatury na mleko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *