Przyczyny wypadania włosów i sposoby zapobiegania

 

Piękne włosy to nieodłączny i jeden z najważniejszych atrybutów zarówno damskiej, jak i męskiej urody. Grube, długie lub krótkie, ale zawsze gęste i lśniące włosy, to marzenie, które chcielibyśmy urzeczywistnić za wszelką cenę.

Włosy, ten najbardziej istotny element naszego wyglądu zewnętrznego, są narażone na wiele czynników wpływających na ich wygląd. Kłopoty z włosami dotyczą praktycznie każdego z nas, polegają często na ich wypadaniu, co powoduje duży niepokój, a nawet poważny dyskomfort psychiczny. Jakie są powody osłabienia włosów, jakie przyczyny powodują ich wypadanie i jak skutecznie z nimi walczyć.

Najczęściej wydaje się nam że osłabienie włosa i jego wypadanie to problem czysto kosmetyczny. Zabiegani, zapracowani, często nie mamy czasu na właściwą higienę włosów i skóry głowy. Dopiero zauważając problem, zaczynamy odpowiednio nań reagować. Kupujemy nowe szampony czy odżywki do włosów, pamiętamy o regularnym ich myciu i przestrzegamy regularnego stosowania zakupionych specyfików, ale często nie przynoszą one zamierzonego rezultatu. Przyczyna takiego stanu rzeczy może tkwić w naszym zdrowiu.

wypadanie-wlosow

Włosy i skóra głowy często reagują na wszelkie zmiany zdrowotne zachodzące w organizmie, a na ich stan może mieć wpływ wiele czynników. Wszechobecny stres, niewykryte poprzez zaniedbanie regularnych badań stany chorobowe, choroby zakaźne, stany zapalne organizmu, a nawet przyjmowane leki, wszystko to może niekorzystnie odbić się na stanie naszych włosów.

U kobiet szczególną uwagę należy zwrócić na choroby tarczycy, jej nadczynność lub niedoczynność, mogące spowodować problemy z łysieniem czy przerzedzaniem się włosa. Dbałość o właściwą gospodarkę hormonalną jest więc u kobiety niezwykle istotną kwestią, jeśli chce cieszyć się pięknem swojej fryzury.

Z kolei u mężczyzn po czterdziestym roku życia rozpoczyna się okres wzmożonego wypadania włosów i właśnie wtedy dbałość o nie ma szczególne znaczenie. Na stan naszych włosów w widoczny sposób wpływają też: palenie papierosów, wystawianie głowy na silne promieniowanie UV, mycie w silnie chlorowanej wodzie czy czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, zimno i woda.

Zobacz: Leczenie łysienia i wypadania włosów w Gdańsku – zespół 9 specjalistów.

Niezwykle istotna jest właściwie dobrana, zbilansowana dieta. Niedobory jej składników takich jak cynk, odpowiedzialny za syntezę keratyny, podstawowego budulca włosa, oraz kwasów tłuszczowych Omega 3 czy też niedobory białek, żelaza i biotyny, z pewnością odbiją się na naszym organizmie i na zdrowiu skóry głowy i włosów.

Jak zapobiegać wszystkim podanym przyczynom osłabienia okrywy włosowej naszego ciała, jak leczyć ich skutki. Najważniejszą kwestią jest odpowiednie zdiagnozowanie tych przyczyn, a szybka reakcja pozwoli na zminimalizowanie ewentualnych strat.

Najpierw musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy przyczyna takiego stanu rzeczy tkwi w niewłaściwej lub zaniedbanej higienie, czy też w naszym organizmie zaszły zmiany chorobowe, wymagające interwencji lekarza.

Oddajmy nasze włosy wpierw w ręce profesjonalnego fryzjera, który poprzez odpowiednie stosowanie odżywek i preparatów wzmacniających strukturę postara się odbudować ich gęstość, grubość i przywrócić im blask.

Jeśli jednak mamy podejrzenia, że przyczyny osłabienia i wypadania naszych włosów tkwią w stanie zdrowia, jeśli mamy jakieś niepokojące objawy potwierdzające tą tezę, udajmy się najpierw do lekarza, nawet pierwszego kontaktu, który pokieruje nas do odpowiedniego specjalisty – dermatologa trychologa.

Zobacz, jak wyglądają zabiegi trychologiczne:

Pamiętajmy, że regularne dbanie o higienę włosów i odpowiednia profilaktyka zdrowotna organizmu, pozwoli nam długo cieszyć się wymarzoną fryzurą, nieodłącznym atrybutem piękna.

Publikacja sponsorowana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *