Warszawa, styczeń 2007. Analiza wyników badań opinii publicznej dowodzi, że w zakresie profilaktyki chorób serca i układu krążenia jest jeszcze wiele do zrobienia. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn. Zaledwie co dziesiąty mężczyzna i tylko co piąta kobieta przyznaje się do profilaktyki cholesterolowej, co więcej: połowa ankietowanych kobiet i mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji podwyższonego cholesterolu. Wiele osób w ogóle nie wie, jak można chronić serce – aż 1/3 respondentów nie przejmuje się kondycją serca i nie dba o nie w żaden sposób.

Mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju dysonansem pomiędzy tym, co robimy dla zdrowia, a co powinniśmy robić. Przykładowo: mimo, że prawie 40% mężczyzn wskazuje na otyłość jako jeden z podstawowych czynników niewydolności serca, niewielu z nich zwraca uwagę na swoje nawyki żywieniowe. Dlatego odpowiedzialność za kondycję męskich serc spoczywa na paniach. Kobiety troszczą się o stan zdrowia – swój i najbliższych, stosują odpowiednią dietę i częściej niż mężczyźni prowadzą aktywny tryb życia – mówi mgr Jadwiga Przybyłowska z Instytutu Flory.

Wbrew stereotypowemu myśleniu, że na choroby układu krążenia zapadają przeważnie mężczyźni po 50. roku życia, problem ten dotyczy coraz częściej młodych, aktywnych zawodowo mężczyzn. Szybkie tempo pracy, stres, brak aktywności ruchowej, niewłaściwe nawyki żywieniowe – to główne przyczyny dolegliwości „sercowych”. Eksperci Instytutu Flory zwracają uwagę, że właściwa dieta jest szczególnie istotna w okresie zimowym, kiedy na rynku świeże owoce i warzywa są trudno dostępne, a aktywność fizyczna spada. Kiedy na dworze jest zimno, oczywistym jest że nasz organizm potrzebuje większej ilości energii – uważajmy jednak, żeby nie spożywać zbyt wielu tłustych i smażonych potraw, bo może to mieć katastrofalne skutki dla kondycji naszego serca. W tym właśnie okresie powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na ograniczanie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli głównie pochodzenia zwierzęcego, a zwiększenie spożycia dobrej jakości tłuszczów roślinnych. Właściwa dieta pomoże nam w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, co z kolei będzie miało korzystny wpływ na kondycję naszych serc.

Codziennie na choroby układu krążenia umiera 100 osób, ponad milion osób w Polsce podlega corocznie hospitalizacji z powodu problemów sercowo-naczyniowych. Na zlecenie Instytutu Flory, organizatora Ogólnopolskiej Kampanii na rzecz Zdrowego Serca, przeprowadzono badania stanu wiedzy Polaków na temat problemów związanych z chorobami układu krążenia. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PBS, stan wiedzy mieszkańców Polski na temat profilaktyki chorób serca jest alarmująco niski. Jednym z głównych celów Instytutu Flory jest prozdrowotna edukacja społeczeństwa i ograniczenie wysokiej śmiertelności. Rola profilaktyki ma kluczowe znaczenie – chorobom serca lepiej jest przeciwdziałać niż je leczyć. Istotną rolę w przeciwdziałaniu tak wysokiej śmiertelności z powodu chorób serca odgrywa zmiana trybu życia, a szczególnie właściwe odżywianie  – zdrowa, uboga w nasycone kwasy tłuszczowe dieta, która obniża poziom cholesterolu we krwi.

Dodatkowych informacji udzielają:
Ewa Marczyk
On Board Public Relations

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *