Jak urządzić gabinet kosmetyczny-moje propozycje

Gabinet kosmetyczny powinien mieć swój ściśle określony charakter. Zawsze miło jest przebywać w efektownym, eleganckim i przytulnym miejscu. Na szczęście mamy do dyspozycji wiele środków, sposobów aby móc stworzyć niepowtarzalny klimat. Na rynku dostępne są o standardowych  wymiarach kabiny kosmetyczne, fotele, nowoczesne aparaty czy lady  recepcyjne, a dowolność doboru detali pomoże w stworzeniu odpowiedniego charakteru wnętrza.

Urządzając gabinet kosmetyczny  musimy się zdecydować w jakim ma być stylu. Istnieje wiele możliwości. Można zastosować jeden konkretny styl lub łączyć style np. nowoczesne kabiny  zabiegowe a poczekalnia stylowa  lub całość nowoczesna. Przy urządzaniu gabinetu kosmetycznego lub jego modernizacji należy zastanowić się ile możemy przeznaczyć środków finansowych, gdzie gabinet jest usytuowany ( parter, piętro, nowowybudowany lokal )  i w zależności od zakresu wykonywanych usług przystąpić do zamierzonej realizacji inwestycji.
Proponuje, aby przy wyborze lokalu kierować się względami oświetlenia, wygodnego rozstawienia sprzętu oraz dostępności do pacjenta. Należy przyjąć zasadę – przynajmniej jeden fotel ustawiony w pobliżu okna. W  zależności od zakresu wykonywanych usług, przeciętnie gabinet kosmetyczny posiada cztery lub więcej punkty zabiegowe – wyodrębnione w oddzielnych pokojach lub specjalnie dostosowanych kabinach.Za podstawę można przyjąć cztery punkty zabiegowe.

Zawsze największy i najjaśniejszy punkt zabiegowy przeznaczamy do pielęgnacji twarzy, pozostałe punkty zabiegowe to pielęgnacja ciała, pedicure, manicure. Bez względu na to w jakim stylu urządzimy gabinet wszędzie powinna dominować czystość, schludność a część sanitarna dostosowana do użytku osób niepełnosprawnych. A oto przykłady urządzenia niektórych gabinetów kosmetycznych:

– gabinet – nowoczesny
cechą tego gabinetu jest różnorodność i niecodzienność form – detali. W zależności od naszej inwencji  mogą pojawiać  się różne kształty luster, lamp, stoliczków itd. Ściany  wyłożone dużymi płytkami ceramicznymi przypominającymi swoim wyglądem marmur. W oknach żaluzje verticale lub zasłony. Całość sprawia wrażenie niepowtarzalnego luksusu i piękna. Hol to duża lada recepcyjna, kanapa skórzana z dwoma fotelami, stolik, kolorowe magazyny oraz telewizor z taśmą odtwarzająca nowinki kosmetyczne,  pokazy najnowszego makijażu. Wszędzie wszechobecna atmosfera  ciepła, intymności.  Rośliny dekoracyjne ustawione w wyszukany sposób, dyskretna muzyka uzupełnia wnętrze.

– Gabinet –  wnętrze domowe
Najczęściej jest to gabinet kosmetyczny usytuowany  na pierwszym piętrze, przeważają kolory pastelowe a wszystkie przedmioty kolorystycznie współgrają ze sobą. Czujemy się w nim jak we własnym domu. Dużo zieleni nadaje mu charakter ciepła i przytulności. Często pojawiają się w nim półki, regały spełniające role gablot z kosmetykami. Dywany na podłodze dopełniają wrażenia komfortu i elegancji.  W niewielkim holu lustra w meblowej oprawie powiększają optycznie wnętrze. Stoliki, fotele z wikliny lub  ratanu dają możliwość odpoczynku w  oczekiwaniu na  zabieg.

– Gabinet  nowoczesno-stylowy
Gabinet kosmetyczny – to aparatura najnowszej generacji i różnorodność wykonywanych zabiegów. Obok  niego  zwykle mieści się drugi pokój urządzony jak gabinet lekarski . Tutaj kosmetyczka przeprowadza wywiad z pacjentką  analizując jej typ skóry oraz konieczność przeprowadzenia stosownych zabiegów. Hol urządzony stylowo. Kanapa pokryta jedwabiem lub aksamitem, stolik, fotele, obok stojak na kolorowe magazyny. Sekretarzyk – biureczko spełniają role mini recepcji. Na podłodze dywan zharmonizowany z całością wnętrza. Wszędzie świeże kwiaty w wazonach. Na ścianach lustra w stylowych  ramach. Nowości kosmetyczne wyeksponowane są w stylowej gablocie.

W   każdej z tych propozycji nie wymieniam szczegółowo sprzętu, aparatury, narzędzi, bielizny jednorazowej, bo wszystko to jest oczywiście podstawą i zasadą urządzenia nowoczesnego gabinetu kosmetycznego. Jest to tylko zarys propozycji jakie mogą być  wzięte pod uwagę, przy zmianie wystroju wnętrza gabinetu, lub koncepcja urządzenia nowego. Jedno jest pewne, gabinet kosmetyczny powinien przyciągać pacjenta nie tylko ze względu na profesjonalizm, mnogość  usług,  ale również klimat jaki w nim panuje.

Na potwierdzenie naszych kwalifikacji zawodowych proponuję aby wszystkie dyplomy, wyróżnienia, certyfikaty,  potwierdzenia udziału w konkursach i szkoleniach były  zawsze wyeksponowane. Upewni to  nasze klientki, że znajdują się we właściwym miejscu i pod dobrą opieką.

Autor: Elżbieta Skowron – Życińska

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *