Jak się przygotować do długiej jazdy samochodem?

Samochód osobowy to najbardziej powszechna forma transportu w dzisiejszych czasach. Codzienne trasy do pracy czy na uczelnię nie są zazwyczaj zbyt długie i męczące. Zdarza nam się jednak wyruszać do miejsc bardziej odległych. Dla kierowców wielogodzinne prowadzenie samochodu jest dużym wyzwaniem, wymaga umiejętności i dobrego przygotowania. Co warto zrobić, aby przyjemnie i bezpiecznie dojechać do celu?

  1. Sprawdź stan techniczny swojego samochodu. Najlepiej u specjalisty. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość płynów eksploatacyjnych (płynu hamulcowego, płynu chłodniczego oraz oleju), sprawną klimatyzację, działające pasy bezpieczeństwa i dobre żarówki. W aucie powinna znajdować się gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, linka holownicza, zapasowe żarówki, kamizelka odblaskowa oraz koło zapasowe wraz z podnośnikiem oraz specjalnym kluczem.
  2. W samochodzie osobowym nie powinno zabraknąć apteczki wyposażonej w materiały opatrunkowe, maseczkę do sztucznego oddychania, nożyczki, koc ratunkowy, lateksowe rękawiczki oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Taka instrukcja powinna być jak najprostsza i zawierać ilustracje. Możesz pobrać ją z internetu, wydrukować i na stałe umieścić w widocznym miejscu.
  3. Opracuj trasę przejazdu. Wypisz sobie po kolei większe miejscowości przez które musisz jechać. Mało kto w dzisiejszych czasach jeździ bez nawigacji w telefonie czy tablecie, jednak może tak się zdarzyć, że system zawiedzie. Dlatego tradycyjna mapa oraz lista miast powinna towarzyszyć Ci podczas podróży w nieznane rejony.
  4. Przygotuj ulubione płyty lub pendrive’a z energetyczną muzyką. Żywe piosenki nie tylko umilają podróż, ale także zmniejszają ryzyko zaśnięcia za kierownicą.
  5. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej sprzyja powstawaniu obrzęków na nogach i powoduje uczucie ciężkości. Raz na jakiś czas należy robić postoje, a na nich krótkie spacery bądź ćwiczenia ułatwiające odpływ krwi z kończyn dolnych w kierunku serca. Jeżeli objawy będą się nasilać warto skonsultować się z lekarzem, gdyby mogą to być początki przewlekłej niewydolności żylnej. W takim przypadku warto zastosować żel z heparyną, która działa przeciwzakrzepowo i przeciwobrzękowo. Żel szybko się wchłania, przynosząc ulgę i przyjemne uczucie chłodzenia bezpośrednio po aplikacji.
  6. Przygotuj przekąski oraz napoje, najlepiej takie, które nie stwarzają ryzyka zabrudzenia tapicerki. Warto wyposażyć się w kubek termiczny, w którym można przewozić ciepłą kawę lub herbatę. Podczas długiej trasy dobrze zatrzymać się na ciepły posiłek. Nie należy jednak się przejadać, gdyż może to spowodować uczucie senności.
  7. Przed podróżą porządnie się wyśpij. Wypoczęty człowiek ma dużo lepszy refleks i prowadzi samochód bezpieczniej niż wtedy, gdy jest zmęczony i niewyspany. Aby pokonać uczucie senności można napić się napoju energetyzującego. Najlepiej wybrać produkt zawierający naturalną kofeinę lub guaranę, minimalną ilość cukru i konserwantów. W aucie może przydać się koc i poduszka. Gdy czujesz się senny, zrób sobie przerwę na parkingu i prześpij się. Taka regeneracyjna drzemka może uratować życie, gdyż pozwala uniknąć zaśnięcia za kierownicą.
  8. Jeżeli podróżujesz z dziećmi, przygotuj dla nich zajęcie. Najmłodsi nudzą się podczas długiej jazdy samochodem. Warto zapewnić im kolorowe książeczki, filmy na tablecie, gry przystosowane do używania w samochodzie, zabawki oraz krzyżówki i zagadki do rozwiązywania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *