Skóra na urlopie – jak dbać o skórę latem?

Aby chwila beztroski na słońcu nie kosztowała nas kilku dni lub tygodni cierpień proponujemy zapamiętać poniższe wskazówki.

Dobór właściwego kosmetyku do opalania, co roku stwarza nam problemy. Bardzo przydatny do oceny rodzaju skóry w zależności od jej reakcji na słońce jest podział na tzw. fototypy. Rodzaje karnacji podzielone są na cztery typy na podstawie reakcji skóry na promieniowanie słoneczne w ciągu pierwszych 30 minut przebywania na słońcu w lecie, w klimacie umiarkowanym.

Pamiętaj, że ostrożności nigdy za wiele! Nawet, jeśli sklasyfikujesz się jako typ III lub IV, weź pod uwagę fakt większej wrażliwości skóry na pierwsze promienie słoneczne. Jest to istotne, zwłaszcza, gdy z zachmurzonej Polski wyjeżdżasz np. na południe Europy. Wtedy przez pierwsze dni plażowania skóra wymaga wyższych filtrów niż zazwyczaj.

7 zasad bezpiecznego opalania:
1. Unikaj wystawiania się na słońce w czasie najsilniejszego nasłonecznienia, między godzinami 11 a 15.
2. By ochrona była skuteczna, nie żałuj kosmetyku i nakładaj go grubą warstwą.
3. Chroń oczy, nosząc okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.
4. Pamiętaj o zabezpieczeniu ust pomadką ochronną o SPF co najmniej 12.
5. Nakładaj krem z filtrem około 15-20 minut przed wyjściem na słońce i dodawaj nową warstwę kosmetyku, co 3-4 godziny.
6. Jeśli stosujesz leki, upewnij się, że nie mają działania fotouczulającego.
7. Nie używaj przed opalaniem kosmetyków, które mogą podrażniać skórę, np. perfum lub wód toaletowych.

A co zrobić, gdy dojdzie do przedawkowania słońca?
Wiadomo już, że poparzeń posłonecznych lepiej unikać jak ognia. Zwykle jednak każdemu z nas się one częściej lub rzadziej zdarzają.

A oto kilka praktycznych wskazówek:
W razie wystąpienia rumienia skóry najlepszym wyjściem jest schłodzenie skóry poprzez zastosowanie na zaczerwienione miejsca zimnych, (ale nie lodowatych) kompresów, jeśli dotyczy to całego ciała można wziąć letnią kąpiel.

Domowym sposobem jest zastosowanie okładów z kwaśnego mleka, może być także jogurt naturalny (byle bez cukru).

Ważne jest by nie nakładać na poparzone miejsca ciężkich, tłustych kremów czy balsamów. Dobre będą także mleczka lub spraye z łagodzącym panthenolem (witaminą B5), np. Pantenol Forte (krem, balsam lub spray).

Panthenol – zbawienny dla podrażnionej słońcem skóry
D-Pantenol zamienia się w skórze w kwas pantotenowy należący do grupy witamin B, bez którego nie mógłby prawidłowo przebiegać cykl przemian metabolicznych komórek. Łatwo wchłania się przez barierę warstwy rogowej. Działa aktywizująco na podziały komórek naskórka, przyspieszając gojenie i łagodząc podrażnienia. Działa przeciwzapalnie. Podwyższa wilgotność skóry, uelastycznia ją. Przyspiesza opalanie a jednocześnie chroni skórę przed skutkami nadmiernego działania promieni UV. Stymuluje pigmentację, zmniejsza rumień oraz łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia skóry. W preparatach do włosów nawilża włókno włosowe, czyni włosy podatnymi na czesanie, zmniejsza ich skłonność do rozdwajania się. Poprawia stan uszkodzonych włosów oraz je pogrubia.

Panthenol Forte to preparaty nowej generacji z wysoką zawartością dekspantenolu i zestawem witamin A, E i F. Przeznaczone do codziennej pielęgnacji i ochrony skóry oraz włosów, zwłaszcza przy poddawaniu ich nadmiernemu wpływowi słońca, wody, zanieczyszczonego powietrza i innym mechanicznym czynnikom. Do ich produkcji używane są składniki najwyższej jakości. D-Pantenol (dekspantenol, prowitamina witaminy B5) zamienia się w skórze w kwas pantotenowy należący do grupy witamin B, bez którego nie mógłby prawidłowo przebiegać cykl przemian metabolicznych komórek. Łatwo wchłania się przez barierę warstwy rogowej. Działa aktywizująco na podziały komórek naskórka, działając korzystnie na tkankę łączną skóry. Podwyższa wilgotność skóry, uelastycznia ją. Przyspiesza opalanie, a jednocześnie chroni skórę przed skutkami nadmiernego działania promieni UV, stymulując pigmentację. W preparatach do włosów nawilża włókno włosowe, czyni włosy podatnymi na czesanie, zmniejsza ich skłonność do rozdwajania. Poprawia stan uszkodzonych włosów oraz je pogrubia.

Panthenol Forte Spray 6% – Pianka łagodząca stymuluje regenerację skóry i polepsza jej strukturę po opalaniu. Sposób użycia: rozpylać z odległości 15 cm od ciała i delikatnie wmasować. Pojemność: 150 ml Cena: opakowanie ok. 24 zł


Panthenol Forte 5% Body Milk Lotion
– Mleczko do ciała do pielęgnacji skóry podrażnionej i wysuszonej. Sposób użycia: nałożyć odpowiednią ilość mleczka na skórę i delikatnie wmasować. Pojemność: 200 ml Cena: opakowanie ok. 23 zł


Panthenol Forte 5% Body and Hair gel
– Żel do pielęgnacji ciała i włosów o właściwościach ochronnych i regeneracyjnych. Pojemność: 100 ml Cena: opakowanie ok. 16 zł


Panthenol Forte Baby Lotion 3 %
– Delikatne mleczko do codziennej pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka. Pojemność: 200 ml Cena: opakowanie ok. 19 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *