W zakończonym w sobotę ogólnopolskim sympozjum pt. "Dystocja barkowa – jak przewidywać, jak postępować", zorganizowanym przez Sekcję Psychosomatyczną Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego , uczestniczyło ok. 350 lekarzy różnych specjalności – ginekologów-położników, neonatologów, pediatrów, neurologów dziecięcych oraz położne i rehabilitanci.
Uszkodzenie splotu ramiennego następuje podczas porodu, kiedy po urodzeniu główki ramiona dziecka blokują się w drogach rodnych. Może wówczas nastąpić zerwanie lub uszkodzenie nerwów obwodowych. Objawy, jakie mu towarzyszą, to m.in. brak kontroli mięśni ramienia, dłoni i nadgarstka lub brak czucia. Niejednokrotnie dziecko nie może w ogóle podnosić ręki.
"Uraz ten, zależnie od jego skali, można leczyć operacyjnie. Pomaga też wieloletnia rehabilitacja, ale trzeba pamiętać, że to ogromne obciążenia dla matki i rodziny oraz samego dziecka. Dlatego tak ważne jest właściwe rozpoznanie i reakcja na zagrożenie podczas porodu" – powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji prof. Ryszard Poręba ze Śląskiej Akademii Medycznej.
Część czynników ryzyka można rozpoznać już przed porodem, inne pojawiają się już podczas akcji porodowej. Aby ustrzec dziecko przed porażeniem, przeprowadza się cesarskie cięcie. Wskazaniem do niego są m.in.: duży płód (powyżej 4 kg), cukrzyca ciężarnej, przedłużający się poród siłami natury, przypadek porażenia splotu ramiennego u starszych dzieci rodzącej.