Nic więc dziwnego, że zainteresowanie stomatologią estetyczną jest coraz większe wśród pacjentów.

Głównym celem badań i terapii tej stosunkowo młodej dziedziny stomatologii jest poprawa wyglądu estetycznego uzębienia i twarzy. Według ostatnich badań aż 75% ludności jest niezadowolonych ze swojego uzębienia i z chęcią poddałoby się zabiegom poprawiającym wygląd zębów.

Szeroki wachlarz dostępnych współcześnie metod pozwala zmienić kształt, kolor, położenie zębów. Białe, równe, piękne zęby to niewątpliwie oznaka zdrowia i urody. Kształtny, pełny uśmiech tworzą podstawę dla estetyki twarzy. Braki w uzębieniu, patologiczne starcie zębów, stają się przyczyną pojawienia się głębokich zmian w układzie twarzy, jej rysy ulegają zaburzeniu, a profil staje się nieprawidłowy, charakterystyczny dla wieku podeszłego.

Proces destrukcji uzębienia jest procesem długotrwałym, postępującym powoli. Zbyt późna reakcja pacjenta powoduje, że zaszłe zmiany są niestety nieodwracalne. Dlatego tak istotne jest uzupełnianie brakujących zębów, odbudowywanie utraconych tkanek zębowych w jak najwierniejszym kształcie, tak aby nie ulegały ścieraniu.

Obecnie coraz większe zainteresowanie wzbudza zastosowanie licówek kosmetycznych. Są to stałe uzupełnienia protetyczne stosowane w stomatologii estetycznej do pokrycia nieestetycznych powierzchni wargowych i policzkowych zębów górnych i dolnych. Są korzystniejszą alternatywą niż wykonanie koron protetycznych, ze względu na niewielki stopień utraty tkanek twardych zęba w wyniku szlifowania. Materiałem do wykonania licówek jest kompozyt lub porcelana.

Licówki kosmetyczne z reguły stosuje się w następujących przypadkach: przebarwienia zębów trudne do wybielenia, niedorozwój szkliwa i zębiny, niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich, ubytki brzegów zębów, ukruszenia kątów brzegów siecznych, diastemy między zębami, wydłużenie starych patologicznie zębów, zdecydowana zmiana kolorów zębów. Niezwykle ważna przy tym jest higiena jamy ustnej.

Kolejnym elementem stomatologii estetycznej są implanty, czyli elementy zastępujące korzeń  własnych zębów. Zabieg wszczepienia implanta nie trwa dłużej niż 2 godziny i pozostawia po sobie niewielką opuchliznę. Aby zabieg przebiegał bez komplikacji, należy poprzedzić go wizytą przygotowawczą, zebraniem odpowiednich wiadomości na temat ewentualnie istniejących chorób i analizą zdjęcia panoramicznego.

Implanty są wskazane dla osób, które pozbawione są pojedynczego zęba, kilku obok siebie, kilku w różnych miejscach jamy ustnej lub w przypadku braku wszystkich zębów, gdy pacjent chce uniknąć protezy całkowitej, wyjmowanej na noc do szklanki.

Na dzień dzisiejszy w Polsce nie możemy narzekać na brak gabinetów stomatologicznych świadczących usługi z zakresu stomatologii estetycznej. Jednakże jakość sposobu wykonania jest mocno zróżnicowana. Dlatego warto się zabezpieczyć korzystając z usług bezpłatnych doradców medycznych, którzy dzięki znakomitemu rozeznaniu w rynku pomagają znaleźć najodpowiedniejszą ofertę. W Polsce usługi bezpłatnych doradców nie są powszechne. Warto przed podjęciem decyzji o zmianie w swoim uzębieniu skorzystać z porad fachowców tym bardziej jeśli nic one nie kosztują.

Należy pamiętać, że zęby są częścią naszego organizmu, jest to biologiczne podłoże, o które zawsze trzeba się troszczyć w najwyższym stopniu.

Więcej szczegółów i pełen zakres świadczonych usług można znaleźć na www.iqmedica.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *