Przed zakażeniami chronią jedynie szczepienia. Dlatego dziecko należy zaszczepić możliwie jak najwcześniej po jego urodzeniu. Istotne jest także, aby wybrać najlepszą szczepionkę.

Odporność nabyta od matki wygasa w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dzięki obowiązkowym szczepieniom dzieci część chorób zakaźnych została już w Polsce wyeliminowana – np. polio, błonica czy tężec.

Co roku, zgodnie z aktualną sytuacją epidemiologiczną, Główny Inspektor Sanitarny ogłasza Kalendarz Szczepień Ochronnych, składający się ze szczepień obowiązkowych oraz szczepień zalecanych. Pierwsze są refundowane w całości przez państwo, za drugie płacą rodzice. Jednakże dopiero uzupełnienie szczepień obowiązkowych zalecanymi daje dziecku pełną ochronę.

Zdaniem prof. Andrzeja Radzikowskiego, z Klinicznego Szpitala dla Dzieci w Warszawie – wojewódzkiego konsultanta ds. pediatrii, wielkiego orędownika szczepień ochronnych: „szczepienia obowiązkowe stanowią niezbędne minimum, ale dopiero uzupełnione o szczepienia zalecane są optimum odpowiadającym standardom stosowanym w USA i krajach Europy Zachodniej”.

Rodzice, pragnąc dla swoich pociech wszystkiego co najlepsze, muszą także mieć świadomość, że szczepionki różnią się jakością.

5 szczepionek w 1 strzykawce
Od niedawna na polskim rynku istnieje możliwość wyboru preparatu nowej generacji, o sprawdzonym, wysokim profilu bezpieczeństwa – szczepionki skojarzonej. Szczepionka ta zawiera antygeny (niezakaźne cząstki wirusów lub bakterii) kilku drobnoustrojów, dzięki czemu chroni jednocześnie przed kilkoma chorobami.

Kalendarz szczepień dopuszcza, by w miejsce pojedynczych szczepionek obowiązkowych zastosować szczepionkę skojarzoną.

Niewątpliwą zaletą szczepionki skojarzonej jest ograniczenie liczby wykonywanych iniekcji – zamiast dwóch, czy trzech zastrzyków wykonuje się jeden, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku najmłodszych dzieci.

Dzięki zmniejszeniu liczby wykonywanych wkłuć, szczepionka skojarzona pozwala zaoszczędzić dziecku bólu i łez, a rodzicom stresu. Ograniczone zostaje również ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów poszczepiennych. Infanrix IPV-Hib to jedyna dostępna w Polsce szczepionka, która zapewnia ochronę przed aż pięcioma chorobami – błonicą, tężcem, krztuścem, polio oraz zakażeniami wywołanymi przez bakterię Hib (Haemophilus influenzae typu b). Dzięki tej szczepionce zmniejsza się liczba wkłuć z 10 do zaledwie 4 w ciągu 18 miesięcy życia dziecka. Pierwszą dawkę podaje się niemowlętom już w 6. tygodniu życia, drugą między 3. a 4. miesiącem życia, kolejną na przełomie 5. i 6. miesiąca, natomiast ostatnią, przypominającą, między 16. a 18. mies. życia. Szczepionkę tę można kupić na receptę w aptekach lub w wybranych punktach szczepień w przychodniach. Jedna dawka kosztuje około 130 – 150 PLN.

Warto przyjrzeć się ofercie szczepionek i wybrać wspólnie z zaufanym pediatrą taką, która jest najlepsza dla dziecka – nowoczesną i bezpieczną, która oszczędzi dziecku bólu i łez.

Więcej informacji pod numerem infolinii „Wszystko o Szczepieniach” 0 801 109 509, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-19, koszt połączenia lokalnego i na stronie www.szczepienia.pl

Źródło: szczepienia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *