Szczepienie działa jak ubezpieczenie

Przed zakażeniami chronią jedynie szczepienia. Dlatego dziecko należy zaszczepić możliwie jak najwcześniej po jego urodzeniu. Istotne jest także, aby wybrać najlepszą szczepionkę.

Odporność nabyta od matki wygasa w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dzięki obowiązkowym szczepieniom dzieci część chorób zakaźnych została już w Polsce wyeliminowana – np. polio, błonica czy tężec.

Co roku, zgodnie z aktualną sytuacją epidemiologiczną, Główny Inspektor Sanitarny ogłasza Kalendarz Szczepień Ochronnych, składający się ze szczepień obowiązkowych oraz szczepień zalecanych. Pierwsze są refundowane w całości przez państwo, za drugie płacą rodzice. Jednakże dopiero uzupełnienie szczepień obowiązkowych zalecanymi daje dziecku pełną ochronę.

Zdaniem prof. Andrzeja Radzikowskiego, z Klinicznego Szpitala dla Dzieci w Warszawie – wojewódzkiego konsultanta ds. pediatrii, wielkiego orędownika szczepień ochronnych: „szczepienia obowiązkowe stanowią niezbędne minimum, ale dopiero uzupełnione o szczepienia zalecane są optimum odpowiadającym standardom stosowanym w USA i krajach Europy Zachodniej”.

Rodzice, pragnąc dla swoich pociech wszystkiego co najlepsze, muszą także mieć świadomość, że szczepionki różnią się jakością.

5 szczepionek w 1 strzykawce
Od niedawna na polskim rynku istnieje możliwość wyboru preparatu nowej generacji, o sprawdzonym, wysokim profilu bezpieczeństwa – szczepionki skojarzonej. Szczepionka ta zawiera antygeny (niezakaźne cząstki wirusów lub bakterii) kilku drobnoustrojów, dzięki czemu chroni jednocześnie przed kilkoma chorobami.

Kalendarz szczepień dopuszcza, by w miejsce pojedynczych szczepionek obowiązkowych zastosować szczepionkę skojarzoną.

Niewątpliwą zaletą szczepionki skojarzonej jest ograniczenie liczby wykonywanych iniekcji – zamiast dwóch, czy trzech zastrzyków wykonuje się jeden, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku najmłodszych dzieci.

Dzięki zmniejszeniu liczby wykonywanych wkłuć, szczepionka skojarzona pozwala zaoszczędzić dziecku bólu i łez, a rodzicom stresu. Ograniczone zostaje również ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów poszczepiennych. Infanrix IPV-Hib to jedyna dostępna w Polsce szczepionka, która zapewnia ochronę przed aż pięcioma chorobami – błonicą, tężcem, krztuścem, polio oraz zakażeniami wywołanymi przez bakterię Hib (Haemophilus influenzae typu b). Dzięki tej szczepionce zmniejsza się liczba wkłuć z 10 do zaledwie 4 w ciągu 18 miesięcy życia dziecka. Pierwszą dawkę podaje się niemowlętom już w 6. tygodniu życia, drugą między 3. a 4. miesiącem życia, kolejną na przełomie 5. i 6. miesiąca, natomiast ostatnią, przypominającą, między 16. a 18. mies. życia. Szczepionkę tę można kupić na receptę w aptekach lub w wybranych punktach szczepień w przychodniach. Jedna dawka kosztuje około 130 – 150 PLN.

Warto przyjrzeć się ofercie szczepionek i wybrać wspólnie z zaufanym pediatrą taką, która jest najlepsza dla dziecka – nowoczesną i bezpieczną, która oszczędzi dziecku bólu i łez.

Więcej informacji pod numerem infolinii „Wszystko o Szczepieniach” 0 801 109 509, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-19, koszt połączenia lokalnego i na stronie www.szczepienia.pl

Źródło: szczepienia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *