Tętniaki przypominają małe baloniki wypełnione krwią. O ich powstawaniu decyduje bardzo wiele czynników, jednak do najczęstszych należą, choroby tkanki łącznej, które osłabiają ścianki tętnic, miażdżyca, nadciśnienie , palenie papierosów oraz skłonności genetyczne. Należy dodać, że ryzyko pojawienia się tętniaka wzrasta wraz z wiekiem.

Tętniak na ogół rozwija się bezobjawowo. Dopiero gdy krew przedostanie się przez ścianki naczyń lub powiększający się balonik zacznie naciskać któryś z nerwów wychodzących z mózgu, pojawiają się pierwsze symptomy choroby. Najbardziej charakterystycznym jest silny ból głowy, nie podobny do występujących wcześniej. Jednak naprawdę wyraźne sygnały tętniak wysyła dopiero wówczas, gdy peka i zaczyna krwawić. Pojawia się wtedy nagły silny ból, któremu towarzysza nudności, a niekiedy również zaburzenia widzenia oraz oddychania.

Niebezpieczny balonik pojawia się na ogół tam gdzie ścianki tętnic są osłabione, zazwyczaj na skutek miażdżycy lub nadciśnienia. Aby zapobiec tym chorobom, należy prowadzić aktywny tryb życia, unikać nadwagi, alkoholu, papierosów, a przede wszystkim stosować odpowiednia dietę. Specjaliści zalecają spożywanie dużych ilości owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych.

  • Niezbędne badania:
Tomografia komputerowa mózgu – prześwietlenie mózgu. Na ekranie komputera pojawiają się obrazy poprzecznych przekrojów głowy, pozwala to określić miejsce i wielkość tętniaka

Rezonans magnetyczny – badanie głowy za pomocą fal radiowych, metoda ta daje dokładniejszy obraz tętniaka niż tomografia komputerowa, jest szybka i bezbolesna.

Arteriografia – zdjęcia rentgenowskie tętnic, badanie to wykonuje się zazwyczaj u osób u których rozpoznano krwawienie podpajeczynówkowe.

Autor: Żaneta Firlej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *