Każda dziewczyna, która bada co miesiąc swoje piesi i nie wykrywa zmian, od 25 roku życia powinna co roku wykonać USG. Dzięki profilaktycznym badaniom, raka piesi można wykryć i go wyleczyć. Problem w tym, że kobiety boja się myśli o raku. Medycyna do dziś nie potrafi w 100% określić przyczyn powstawania raka. Dziewczyny powinny pamiętać ze w 10-20 %  przypadków nowotwór piersi ma podłoże genetyczne. Od kilku lat wykonuje się testy genetyczne, oceniające czy ma się zmutowany gen BRCA1 i BRCA2, który może towarzyszyć wystąpieniu raka. Jego obecność oznacza, że kobieta ma wyższe prawdopodobieństwo zachorowania. Ale nie jest to równoczesne z tym ze się zachoruje. Testom genetycznym powinny się poddać dziewczyny, jeśli w najbliższej rodzinie były dwa przypadki zachorowań na raka. Testy można zrobić po otrzymaniu skierowania od lekarza lub samemu zgłosić się do placówki onkologicznej.

  • Jak się badać:

Jeśli regularnie robisz badania u lekarza, guzka wykryjesz, gdy ma 3mm średnicy. Jeśli co miesiąc badasz piesi samodzielnie, znaleziony guzek będzie miał 12mm. Jest to pierwsze, całkowicie uleczalne stadium choroby. Ale kiedy nie robisz żadnych badań – Twój guzek odezwie się, gdy osiągnie 3-4 cm średnicy. Wówczas leczenie jest mniej skuteczne. 80% zmian w piersiach kobiety wykrywają same! Każde sam obadanie piersi składa się z trzech etapów. Piersi należy badać kilka dni po miesiączce. Na stojąco i na leząc.

  • Przed lustrem – unieś ręce do góry i przyjrzyj się czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, czy skóra nie jest przebarwiona, nie marszcz się. Ściśnij brodawkę, zobacz czy nie wycieka z niej płyn.

  • Pod prysznicem – lewa rękę połóż za głową, prawa na lewek piersi. Naciskając zataczaj kółka wzdłuż piersi, z góry na dół. To samo zrób z prawa piersią.

  • Na łóżku – wsuń poduszkę pod lewy bark, lewa ręką włóż pod głowę. Trzema palcami prawej ręki zbadaj lewa pierś, tak jak pod prysznicem. To samo powtórz z prawa piersią. Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź czy węzły chłonne nie są powiększone. Najlepiej badać się tydzień po menstruacji. Jeśli zauważysz cos niepokojącego idź do lekarza, nie zwlekaj! Nie wyciągaj pochopnych wniosków, nie każdy guzek jest rakiem, ale każdy powinien zobaczyć lekarz.

Autor: Żaneta Firlej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *