Jak urządzić stylową i przytulną sypialnię?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Tutaj regenerujemy siły po ciężkim dniu i wylegujemy się w weekendowe poranki. Jest prywatną, intymną strefą, która ma decydujący wpływ na nasze samopoczucie. Właśnie dlatego każdy z nas chce urządzić sypialnię w taki sposób, aby była jak najbardziej funkcjonalna i komfortowa. W tym celu dobrze jest poznać kilka istotnych elementów, które mają znaczący wpływ na to, jak czujemy się w tym wyjątkowym miejscu.

177856924 | Autor: zhu difeng

Na myśl o sypialni pierwszą rzeczą, która przyjdzie nam do głowy, będzie łóżko. I to nie byle jakie – odpowiednio dobrany model musi być przede wszystkim wygodny. Dlatego przy wyborze łóżka nie kierujmy się wyłącznie wyglądem, ale przede wszystkim jego ramą, wielkością i jakością materaca. Właściwy materac nie może być ani za miękki, ani za twardy, jednak lepiej, aby był nieco bardziej sztywny (półtwardy). W dużej mierze zależy to od stanu naszego kręgosłupa, jednak zbyt miękkie materace nie są zalecane przez lekarzy. Istotne są także wymiary łóżka. Długość powinna być o około 20 cm większa od wzrostu użytkownika, a szerokość o 70 cm w łóżku dwuosobowym. Pamiętaj, że materac należy wymieniać co kilka lat.

Wybierając łóżko i resztę mebli do sypialni, czyli szafę i komodę, warto postawić na stylistyczną spójność. Nie chodzi o to, aby wszystko było w tej samej kolorystyce, ale przy drewnianych, rzeźbionych meblach unikajmy raczej połączenia z łóżkiem o nowoczesnej, geometrycznej formie. Oczywiście czasem takie przemyślane, nietypowe połączenia są bardzo efektowne, jednak jeżeli zależy nam na stworzeniu bezpiecznej aranżacji, zdecydujmy się na meble wykonane z podobnych materiałów. Poza łóżkiem i pozostałymi meblami, wyjątkowo istotną kwestią jest odpowiednie oświetlenie. To właśnie ono decyduje o tym, czy dany pokój będziemy odbierać jako przytulny. Co więcej, lampy decydują również o jakości naszego snu.

fot. sklep.lampex.com.pl

Właściwe oświetlenie – najważniejszy element przytulnej sypialni

Oświetlenie sypialni powinno być ciepłe, nieco przygaszone, ułatwiające wyciszenie się przed snem. Jednak niektórzy z nas lubią czytać lub pracować w łóżku. Często sypialnia jest jednocześnie czymś w rodzaju garderoby, w której przechowujemy swoje ubrania. Aby móc wygodnie czytać lub planować stroje, musimy zadbać o umieszczenie kilku źródeł światła. Poza stylową lampą sufitową, która jest niezbędna w każdym pomieszczeniu, dobrze jest umieścić w sypialni dodatkowe lampki nocne, kinkiety, naścienne plafony, albo lampę podłogową.

Oprawa montowana na ścianie będzie doskonałym rozwiązaniem dla niewielkich pomieszczeń. W dużych wnętrzach mamy całkowitą dowolność. Dzięki punktowemu oświetleniu możemy regulować stopień jasności w sypialni zależnie od naszego nastroju lub aktualnie wykonywanej czynności. Zwróćmy uwagę również na moc żarówek – nie mogą być zbyt intensywne, aby skutecznie wprowadzać nas w stan odprężenia. Silne światło zaleca się do biur i innych miejsc przeznaczonych do pracy. Stosując się do powyższych rad, w prosty sposób stworzysz relaksującą atmosferę i jednocześnie zadbasz o jakość swojego snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *