Wazony w Twoim domu – jakie wybrać i gdzie je ustawić?

Wazon to jeden z najpopularniejszych przedmiotów dekoracyjnych, często spotykany zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i użytkowych. Zaletą wazonów, prócz ich dekoracyjnej funkcji, jest również pełniona przez nie funkcja czysto praktyczna.

Ostatecznie wazon to przedmiot ozdobny i użytkowy, przeznaczony do przechowywania i ekspozycji kwiatów ciętych, bukietów i innego rodzaju kompozycji roślinnych. Jeśli cenisz piękno i świeżość wnoszą do wnętrza domu przy pomocy świeżo ściętych kwiatów, wazon powinien być jednym z najważniejszych elementów wyposażenia Twojego domu. Pytanie tylko, jaki wazon wybrać i gdzie go ustawić? Które wazony są dzisiaj w modzie? Czy są to wazony kryształowe, transparentne-przezroczyste, a może wysokie wazony ze szkła barwionego? Czy wazony ustawia się dziś na stole, na meblach, a może na podłodze?

Rodzaje wazonów

W sklepach z artykułami dekoracyjnymi do domów znajdziemy całe mnóstwo różnych modeli nowoczesnych wazonów wykonanych ze szkła barwionego lub wazonów przezroczystych, czystych w swej prostej formie. Jeśli zależy nam na znalezieniu wazonu dekoracyjnego, ale w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, najpewniej zainteresują nas wazony kryształowe, których trzeba szukać w bardziej wyspecjalizowanych sklepach ze szkłem i przedmiotami dekoracyjnymi najwyższej jakości. Ostatecznie wybierać możemy pomiędzy wazonami o regularnych i bardziej fantazyjnych kształtach, wazonach wysokich i niskich, smukłych i bardziej obłych, przypominających starożytne wazy, a także pomiędzy wazonami przezroczystymi i kolorowymi, wykonanymi ze szkła barwionego, malowanej ceramiki, metalu, a nawet drewna (tak, obecnie kupić można nawet wazony drewniane).

Gdzie ustawić wazon?

Jeśli szukasz miejsca do ustawienia wazonu, dla uzyskania jak najlepszego efektu dekoracyjnego, pamiętaj o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Gdy miejscem lokalizacji wazonu jest stół, dostosuj wielkość i wysokość wazonu do powierzchni stołu. Zbyt mały wazon zgubi się na dużym blacie stołu, a wazon zbyt duży, na małym blacie stołu będzie wyglądał niezgrabnie i wręcz śmiesznie. Gdy wazon planujesz ustawić na podłodze, powinien być to wazon wysoki, proporcjonalnie dostosowany do wysokości mebli znajdujących się w danym pomieszczeniu. Przy czym warto pamiętać, że wysokie wazony ustawione na podłodze nie muszą być wazonami szerokimi. Równie dobrze mogą być to wazony smukłe, najlepiej wykonane ze szkła barwionego lub innego pomalowanego materiału. Kolorowy wazon łatwiej rzuca się w oczy, dzięki czemu nie zginie w przestrzeni, w większym pomieszczeniu (w salonie lub przestronnej jadalni). Wazony przezroczyste, niezależnie od tego, czy są to wysokie wazony czy niskie, najlepiej prezentują się na tle mebli. Takie wazony możemy ustawiać bezpośrednio na meblach tj. komody, a także na stołach i ławach.

Wybierając wazony do swojego domu staraj się dobierać je w ten sposób, by pasowały pod względem kształtu, koloru czy wysokości, do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza mieszkania/domu, przede wszystkim do ustawionych w nim mebli i stołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *