Wiosenne kichanie – przeziębienie czy alergia?

Uczulenie na pyłki roślin objawia się łzawieniem, wodnistym katarem, uczuciem ciągle zatkanego nosa, swędzeniem. Znając przyczynę uczulenia oraz termin kwitnienia danej rośliny można złagodzić te objawy, przyjmując odpowiednio wcześniej leki, które przepisze nam lekarz.

Jednak alergia może pojawić się również u osób, które do tej pory na nią nie cierpiały. Osoby, które nie podejrzewają, że mogą być na coś uczulone, pojawienie się kataru tłumaczą  przeziębieniem lub wiosennym osłabieniem organizmu. Nie decydują się na wizytę u lekarza ponieważ, jak mówi powiedzenie: „Nie leczony trwa tydzień, a leczony tylko 7 dni”.

– Katar alergiczny, czyli nieżyt błony śluzowej nosa, sam nie minie. Należy on do najczęstszych objawów u alergików.

Uważa się, że przypadłość ta dotyczy około 5-15% ludzi na całym świecie, a liczba chorych wciąż rośnie. Jeżeli dolegliwości trwają kilka tygodni trzeba zgłosić się po pomoc do specjalisty – mów dr n. med Barbara Sozańska, alergolog z Centrum Medycznego LIM we Wrocławiu.

Lekarz na początku przeprowadza z pacjentem wywiad – uzyskuje informacje kiedy katar nasila się, czy w rodzinie występowały przypadki alergii itp. Następnie bada czy przyczyną kataru nie jest skrzywiona przegroda nosowa, przerośnięty migdałek gardłowy lub polip. Czasem robiony jest również posiew wymazu z nosa, dzięki którym będzie można wykluczyć infekcje bakteryjne. Wykonywane mogą być też badania radiologiczne, w tym tomografia komputerowa, które pomagają dokładniej poznać budowę i funkcje nosa, zatok obocznych oraz ich drożność.

– Stwierdzenie kataru w okresie letnim, podobne objawy u kogoś z rodziny, inne choroby alergiczne u pacjenta lub jego bliskich – przemawia za rozpoznaniem kataru alergicznego już na etapie wywiadu. Szczególnie, gdy towarzyszy mu swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Ponadto poprawa po lekach przeciwuczuleniowych jest dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, że jest to właśnie spowodowane alergią – mówi dr n. med. Barbara Sozańska, alergolog z Centrum Medycznego LIM. Kiedy lekarz na podstawie testów alergicznych określi, na które pyłki jesteśmy uczuleni powinniśmy pilnować okresu pylenia danych roślin. Krzewy i drzewa pylą od wczesnej wiosny (od połowy lutego) do końca maja. Trawy i zboża pylą od połowy maja do końca lipca. Natomiast chwasty od lipca do końca września.

Jak zapobiegać oraz leczyć?
Podstawową zasadą zapobiegania przy wszystkich alergiach jest unikanie kontaktu z alergenem. Jednak przy uczuleniu na pyłki roślin jest to praktycznie niemożliwe, bowiem unoszą się one w powietrzu.

– W porozumieniu z lekarzem można stosować leki, które złagodzą objawy nieżytu nosa. Najczęściej są to preparaty przeciw-histaminowe, które blokują mechanizm alergii. Przyjmuje się je doustnie lub w postaci rozpylacza do nosa. Inną grupą leków stosowaną przy dolegliwościach alergicznych są sterydy aplikowane miejscowo w postaci rozpylacza. Hamują proces zapalny w błonie śluzowej nosa. W leczeniu alergicznego nieżytu nosa sterydami dawki leku są bardzo małe, a więc nie grożą wystąpieniem poważnych skutków ubocznych, takich jak podczas przyjmowania sterydów w dużych dawkach doustnie czy też dożylnie – dodaje dr n. med. Barbara Sozańska, alergolog z Centrum Medycznego LIM we Wrocławiu.

Do łagodzenia objawów nieżytu np.: wodnistej wydzieliny, uczucia zatkania nosa można stosować także leki obkurczające naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa. Substancje te, przyjmowane w postaci kropli lub tabletek, szybko zmniejszają produkcję wydzieliny. Jednak nie powinniśmy ich używać dłużej niż kilka dni.

Informacje o Centrum Medycznym LIM
Centrum Medyczne LIM powstało w 1991 stając się pierwszą w kraju niepubliczną placówką medyczną, oferującą usługi medyczne zarówno klientom indywidualnym, jak i korporacyjnym. Centrum Medyczne LIM posiada 13 przychodni, które mieszczą się w Warszawie (3 lokalizacje), Wrocławiu (2 lokalizacje), Poznaniu i Krakowie. Spółka zatrudnia ponad 600 lekarzy w całej Polsce i współpracuje z ponad 200 innymi placówkami na terenie kraju, także ze szpitalami i placówkami rehabilitacyjnymi.

Centrum Medyczne LIM posiada certyfikaty: jakości ISO 9001:2000, w zakresie ochrony środowiska (ISO 14001:2004) oraz BHP (OHSAS 18001:1999). Uzyskując certyfikaty spółka wdrożyła model zintegrowanego systemu zarządzania. Iwona Łaszcz, prezes spółki została wyróżniona w konkursie Przedsiębiorca Roku 2004 w kategorii Usługi (organizowanym przez firmę Ernst & Young). W 2006 roku oferta opieki abonamentowej Centrum Medycznego LIM zajęła pierwsze miejsce w kategorii Opieka Medyczna w rankingu Gazety Finansowej na Najlepszy Produkt dla MSP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *