Stratny jest ten kto nie zobaczy w pięknie kruczoczarnych kręconych pukli, kaskadzie złotych splotów, miękkich orzechowo-brązowych fal, lub ognistych iskrach wypolerowanej miedzi piękna pokrewnemu temu które zapiera dech w piersiach na widok kolorów kwiatów, lub jesiennego listowia.

Prawdą jest, że nie wszystkie kobiety mogą pochwalić się tymi wymienionymi atrybutami, które zapierają dech w piersiach. Wiele posiada włosy, które można raczej porównać do kłębu konopi. Jednak, mimo to, zadbane, zdrowe włosy są naprawdę piękne niemal tak jak to jest blaskiem i iskrą pary wyrazistych uduchowionych oczu. Ta cecha jest tak znacząca, że można z pewnością powiedzieć że często przypieczętowaniem losów narodów był kok w kolorze iskrzącego złota, lub granatowo-czarny warkocz, który mógłby śmiało konkurować z miękkością i błyskiem skrzydeł kosa. Z tego powodu łysa Kleopatra lub Madame Pompadour byłyby niewątpliwą anomalią. Helena Trojańska lub Lorelei używająca gąbki zamiast złotego grzebienia była by takim samym absurdem co sęp lub świnia ze skrzydłami rajskiego ptaka.

Nawet Meduza ze strzechą żywych węży tak przerażająca w wyglądzie, że zaledwie jedno spojrzenie na je przerażającą postać wystarczyło, by zamienić nieszczęśnika w kamień- ma stałe miejsce w światowej literaturze. Wizerunek Gorgony zawiera w sobie zrozumiały psychologiczny wstręt, który musi być częścią ludzkiej reakcji. Wszystko to podkreśla ważność włosów w uwydatnianiu ludzkiego piękna. Pochodzenie włosów Włosy z punktu widzenia biologii- są raczej niskiego pochodzenia. To efekt liniowej ewolucji łusek gadów. Są pochodną zrogowaciałych narośli, które nadawały wyraz twarzy wielkich mięsożerców, rogów bawoła lub jelenia. Ich faktura, jak mówią biolodzy, jest po prostu formą, którą te komórki przybrały w czasie adaptowania do różnych warunków środowiska.

Struktura włosa przemyślana z tego punktu widzenia, jest bardzo podobna do budowy zęba. Torebka włosowa jest odwrotnością skóry tak samo jak ząb jest odwrotnością dziąsła. To jak zębina uformowana przez przemianę miąższu otoczonego torebką włosa. Więc włosy, tak jak paznokcie, pazury i rogi zbudowane są ze zrogowaciałych wypukłości skóry i mają dwie części – otaczającej (lub zrogowaciałej) i rdzenia (zwięzłego wnętrza) różniącego się pomiędzy zwierzętami- od jelenia piżmowego lub foki do jeża lub jeżozwierza.

Włosy pozbawione higieny Może przyjść na myśl, że najbujniejsze czupryny rosły na głowach, które nie wiedziały niemal nic na temat czystości. Istnieją, na przykład, rozmaite murzyńskie plemiona, których włosy są tak grube i gęste, że bujnowłosi używali ich do czyszczenia fajek, albo jako schowka na przeróżne przedmioty osobiste na swoim nagim ciele nie mieli innych schowków, które mogły im służyć jako kieszenie. Te czupryny są wyszukanie ufryzowane i niezwykle naoliwione, lub pokryte błotem lub gliną jako dekoracja i element upiększający.

Okazjonalne zmoknięcie w ulewnym deszczu podrównikowej Afryki, lub kąpiel spowodowana wypadnięciem za burtę canoe może być rozumiana jako niezamierzone przyczynienie się do higieny. Podobnie jest wśród Eskimosów, Alueckich Indian, Patagonian oraz innych mieszkańców niegościnnych i posępnych klimatów, gdzie kąpiel byłaby postrzegana jako coś w rodzaju spowodowanego chorobą psychiczną odstępstwa od normy. Te fakty mogą nas zaskakiwać, jeśli nie zwrócimy uwagi, że wszyscy ci ludzie żyją głównie na otwartych przestrzeniach. Ich głowy nigdy nie są przegrzane w związku ze źle wentylowanymi kapeluszami, choć można pomyśleć, że niektóre z ich metod ozdabiania włosów sprawiły by, że głowy były by jednakowo gorące i źle wywietrzone jak w przypadku kapelusza noszonego przez każdego cywilizowanego mężczyznę lub kobietę. To najprawdopodobniej kontakt ze słońcem i powietrzem sprawia, iż głowy tych ludzi są pełne włosów. W wielu przypadkach słońce i powietrze w czasie kontaktu z włosami spełniają funkcję oczyszczającą i ochraniającą.

Znaczenie troski o higienę Jednak bez wątpliwości należyta troska jest kluczem, by każda głowa nawet ta nieowłosiona wyglądała pięknie. I chociaż nie wszystkie kobiety są dumnymi posiadaczkami kaskady włosów, jaką na przykład mogła poszczycić się Lady Godiva, która przejechała naga na koniu prze ulice Coventry okryta jedynie falistym płaszczem z własnych włosów- to wszystkie kobiety mogą mieć czyste, dobrze wyszczotkowane, ładnie pachnące i w związku z tym ładnie układające się i ładnie wyglądające włosy.

I chociaż mężczyźni nie mogą mieć włosów jak starożytni Grecy, którzy szczotkowali i zaplatali swoje włosy jako uroczyste przygotowanie do bitwy to mogą traktować swoje włosy jako coś ważnego, by móc poświęcić im uwagę i traktować je z troską. To niestety jest dużo więcej niż wielu ludzi czyni w dzisiejszych czasach; powoduje to nieuzasadnione powszechne występowanie łysiny; również zwracając uwagę na fakt, iż większość ludzi prowadzących tak zwane cywilizowany tryb życia jest nękanych przez łupież i wiele chorób skóry głowy warunki, które w większości wypadków są możliwe do uniknięcia, a choroby niemal zawsze możliwe do wyleczenia przy pomocy odpowiedniej higieny i diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *