Włosy nigdy nie wyglądają dobrze, gdy ich właściciel jest chory. W przypadku duru brzusznego lub każdej innej osłabiającej choroby, może nastąpić nawet utrata włosów. Z nielicznymi wyjątkami takimi jak na przykład dziedziczność, wypadanie włosów jest oznaką osłabienia organizmu. Ciężka praca lub rozhulanie wszystko co powoduje podenerwowanie, obniża obronność organizmu lub źle wpływa na organizm wcześniej lub później da znać w osłabieniu włosów.

Jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów i ich złej kondycji jest taka sama co powoduje wszystkie oznaki choroby zatrucie krwi. Jest to stan w którym krew i limfa są zatruwane przez niepotrzebne produkty, kwasy i toksyny pobierane z układu trawiennego. Wspomniane zatrucie krwi powoduje niedożywienie skóry głowy i korzeni włosów. Tak więc, by mieć zdrowe włosy należy zwrócić uwagę na odtrucie krwi oraz jej dobry skład i zaopatrzenie w składniki odżywcze. Dr C. Henri Leonard wypowiadając się na ten temat mówi:

Włosy są tak samo żyjącą częścią ciała jak bijące serce stan obu zależy od krążenia krwi, która je odżywia, a gdy są tego pozbawione oba organy umierają. Nawet jeśli serce nie otrzymuje substancji odżywczych z krwi, najpierw przekazuje ją do arterii, które to odżywiają jego mięśnie – nie otrzymuje żadnych substancji od krwi która przez nie przepływa dwadzieścia cztery godziny na dobę zatrzyma się w momencie kiedy zostanie zostawione samo sobie. Tak samo włosy zbierają całą krew w swoich korzeniach, i nie będą odżywione, dopóki naczynia włosowate nie dostarczą krwi do brodawki włosa, która przekazuje substancje odżywcze, budując trzon włosa komórka po komórce.

Włosy dają znać o zdrowiu organizmu Gdy koń jest chory, traci swoją piękną, błyszczącą sierść, chory pies okazuje oznaki choroby również prze sierść. Zostało już udowodnione, że wśród zwierząt istnieje niezaprzeczalny związek pomiędzy zdrowiem a wyglądem ich sierści. Futro zwierząt jest dla człowieka praktycznie bezwartościowe, oczywiście do czasu, jeśli nie zostanie ono pozbawione życia i futra, które to będzie w dobrym stanie. Musi zostać zrozumiane, że w wielu przypadkach utraty włosów można zapobiec ich całkowitej utracie poświęcając im dostatecznie dużo uwagi, dbając o zdrowie organizmu przez odpowiednią dietę, ćwiczenia, oddychanie, kąpanie etc.

By otrzymać prawidłową informację na temat wyżej wymienionych polecam czytelnikowi inne moje książki, traktujące o różnych sposobach pielęgnacji i dbania o zdrowie. Jakby w zaprzeczeniu teorii o wpływie zdrowia na stan włosów, wiele osób, które są słabe a nawet wynędzniałe ma grube włosy. Część osób jest słabych ponieważ nigdy nie rozwijały one swoich ciał. Bez względu na ich mizerny wygląd, mają niezwykle duże siły witalne i mogą być dumne ze swoich pięknych włosów, którym poświęcają wymaganą uwagę. Trzeba również pamiętać, że nawet niewielki wysiłek i odrobina uwagi pomogą rozwinąć zarówno ciało, jego zdrowie jak i włosy.

Atleta dumny ze swych mięśni niemal cały czas poświęca na ich rozwój, choć nie poświęcając nawet części tej uwagi innym częściom ciała pozostawia je nieproporcjonalnie nierozwinięte w stosunku do ramion. Stała uwaga poświęcona włosom, nada im bujność, blask, siłę, tak jak uwaga poświęcona ciału odżywia je, dodaje sił i symetrii. Jest to argument, z którym się jeszcze nie spotkałem w żadnej z książek medycznych ani tym poświęconych higienie ani pielęgnacji. Jednak wystarczy trochę obserwacji i można przekonać się że to prawda.

Wpływ gorączki na odżywienie włosów Każdy z pewnością zauważył, że w czasie gorączki, lub nawet po wyzdrowieniu, włosy mają tendencję do wypadania. Czasami ten proces nie ustaje i trwa aż do czasu całkowitego wyłysienia. Ten stan może być nieodwracalny. Jest to spowodowane tym, że w czasie gorączki wypala się warstwa tłuszczu leżąca pomiędzy skórą głowy a czaszką, w której to są zakorzenione włosy, i z która je odżywia. Gdy warstwa tłuszczu zostaje w czasie gorączki zużyta na odżywienie ciała, które bardzo szybko traci energię i ciepło, torebka włosowa traci tym samym miejsce swojego przymocowania. W konsekwencji włos wypada na skutek nieprawidłowego umieszczenia i braku odżywienia.

Włosy potrzebują konkretnej ilości dostarczanych im składników odżywczych za pomocą właśnie tej warstwy tłuszczy w której są przymocowane. Więc gdy utracona jest warstwa tłuszczu, człowiek traci również włosy. Nie wyrosną one na nowo dopóki nie odrośnie warstwa tłuszczu jednym słowem dopóki nie będą miały źródła prawidłowego odżywienia. Utrata włosów w czasie różnych chorób Jest powód dla którego włosy znacznie wypadają w drugiej i trzeciej fazie syfilisu, przyczyną jest to, że choroba zatruwa ogólny układ krążenia, a ten ma wpływ na miejscowe dokrwienie. W konsekwencji włosy, jedne z mniej ważnych i niezbędnych części ciała są tracone jako pierwsze.

Organizm przestaje więc odżywiać włosy by mieć więcej siły na odżywianie innych części ciała. W niektórych chorobach skóry torebki włosowe są niszczone przez pasożyty, zarazki i inne przyczyny. Zostaną one opisane w innych rozdziale. Jednak chciałbym przypomnieć, że żadna osoba pragnąca mieć zdrowie, piękne włosy, nie może zapomnieć o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania, picia, spania i ćwiczeniach, oraz ogólnej czystości ciała i higienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *