Jak wybrać odpowiednią tapetę na ścianę?

Tapety na ścianę to idealne rozwiązanie, kiedy chcemy zmienić wystrój wnętrza, zamaskować niedoskonałości tynku, nieco wygłuszyć ściany, a także wygłuszyć i ocieplić pomieszczenie. To także świetny sposób na efektowną zmianę, którą trudno byłoby wprowadzić za pomocą malowania farbą. Obecnie możliwości jest tak wiele, tak dużo jest rodzajów tapet dostępnych w sklepach, że szkoda byłoby z nich nie skorzystać. Jak się za to zabrać, jak dokonać najlepszego zakupu – podpowiadamy poniżej.

15-tapety

Wymierzenie tapety 

Przed zakupem, warto dowiedzieć się, ile tapety na ścianę będziemy potrzebować. Wiele osób popełnia błąd, odejmując od zmierzonej powierzchni ścian wymiary okien czy drzwi. Tymczasem jest to błąd – tapetą obklejamy również wnęki okien i ościeża. Dlatego warto zachować zapas od 5 do 15% powierzchni, tym większy, im większy jest na niej wzór i im bardziej od siebie oddalone są jego elementy. W takich przypadkach idealną ciągłość zachowamy, jeśli dopasujemy odpowiednio przycięte kawałki arkuszy tapety.

Tapety najczęściej sprzedawane są w rolkach o zunifikowanych wymiarach: 10,05 metra długości oraz 0,53 metra szerokości. Już na opakowaniu powinna znaleźć się informacja z obliczeniem, jaką powierzchnię pokryje taka rolka. Warto przyjrzeć się takiemu opakowaniu dokładniej, bo za pomocą prostych symboli przekazuje ono informacje na temat właściwości tapety.

Wybór tapety w zależności od potrzeb

Różnorodność materiałów z których wykonane są tapety, sprawia, że możemy je dobrać do swoich potrzeb i do pomieszczeń, w których mają zostać założone.

Jednym z najczęstszych czynników decydujących o wyborze tapety jest jej odporność na mycie i czyszczenie. Takie tapety szczególnie często zakładane są w pokojach dziecięcych, ale także w miejscach, które łatwo się brudzą, np. ze względu na przesuwające się tam meble. Jeśli zależy nam na właśnie takich właściwościach, powinnyśmy kupić tapety określane jako zmywalne. Zazwyczaj poznamy je po cienkiej warstwie tworzywa sztucznego na papierze.

Do bardziej intensywnego czyszczenia nadają się tapety winylowe, które idealnie sprawdzą się w łazienkach. Bez obawy będziemy mogli potrzeć je szczotką lub gąbką, czy też użyć detergentów, namaczając je często wodą. Tapeta ta przetrwa niemal wszystko, co może się przydarzyć w łazience. Jeśli więc z jakiegoś powodu nie chcemy kłaść na ściany płytek, będzie ona dobrym wyborem.

Jeżeli podczas kładzenia tapety zależy nam przede wszystkim na trwałości, wybierzmy tapety z włókien szklanych. Na ścianach utrzymają się w dobrym stanie przez nawet trzy dekady, będąc odporne na wilgoć.

Jeśli priorytetem jest dla nas szybkość nakładania tapety albo zależy nam na pokryciu niestandardowych powierzchni, możemy skorzystać z nowości – tapet natryskowych. Te tapety na ściany nakłada się za pomocą pistoletu, co pozwala nadać kolor i wzór także meblom, rurom czy grzejnikom, tak by wtopiły się w tło ściany.

Osoby, które poszukują tapet, żeby pokryć nierówności na ścianach, mogą zainteresować się tapetami na flizelinie czy tapetami typu rauhfaser. Oba typy są szybkie do nałożenia i dają ciekawy efekt.

Wybór odpowiedniej tapety to kwestia indywidualna, jednak przed zakupem warto zainspirować się wzorami dostępnymi np. tutaj: http://tapetyswiata.pl/category/tapety-na-sciane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *