Ponad połowa Polek deklaruje, że wykonuje makijaż, wykorzystując do tego przynajmniej tuszu do rzęs, podkładu i kredki do oczu. Rynek kosmetyków kolorowych jednak pokazuje z roku na rok rosnące zainteresowanie produktami do makeupu.

Kobiety szukają nowych sposobów na podkreślenie swojej urody, dodanie sobie pewności siebie oraz wyrażenie swojej indywidualności poprzez makijaż. Po jakie kosmetyki najczęściej sięgają i w jaki sposób malują się współczesne Polki?

Kosmetyczka statystycznej Polki

Według badań rynkowych, przeprowadzonych w sierpniu 2014 roku przez grupę IQS*, codzienne (lub prawie codzienne) wykonywanie makijażu dotyczy 52% kobiet i jest domeną mieszkanek miast w wieku 25-34 lata. Najwięcej z nich, bo aż 91% nie wyobraża sobie makeupu bez tuszu do rzęs.

W trójce najpopularniejszych kosmetyków znajduje się ponadto podkład (używa go 61% ankietowanych) oraz puder (56%). Co ciekawe, następna w kolejności kredka do oczu wyprzedziła pod kątem powszechności użycia cień do powiek, a pomadka niemal równocześnie z błyszczykiem są stosowane przez ok. 44% kobiet.

Najrzadziej używanymi kosmetykami według badania są: kredki do brwi (27%), kremy typu BB lub CC (blisko 1/4 ankietowanych) oraz baza pod makijaż, do stosowania której przyznało się zaledwie 17% pań.

Odpowiedzią na zapotrzebowanie Polek w zakresie kosmetyków do makijażu jest m.in. oferta marki Catrice. Ten niemiecki brand kosmetyków kolorowych, który pojawił się na polskim rynku kilka lat temu, zdążył już zdobyć przychylność konsumentek znad Wisły.

W ofercie Catrice znajdziemy zarówno ukochane przez Polki tusze do rzęs oraz cienie do powiek w szerokiej palecie kolorów, wielobarwne kredki do oczu i eyelinery, kredki i flamastry do brwi, pomadki i błyszczyki do ust w wielu modnych odcieniach, jak i produkty bazowe: pudry i podkłady, korektory czy kosmetyki do konturowania twarzy: bronzery i róże do policzków.

Zachowania Polek na rynku kosmetyków do makeupu

Polki coraz chętniej sięgają po kosmetyki do makeupu, są przy tym bardziej otwarte niż kiedyś, gdy w ich kosmetyczkach znajdował się skromny zestaw w postaci tuszu do rzęs i szminki

Dzisiaj w używanym arsenale „kolorówki” swoje miejsce zajmują nie tylko sztandarowe produkty jak: podkład i puder do twarzy, maskara, cień do powiek i pomadka, ale również: eyelinery, kredki do brwi, bazy pod podkład i pod cienie, kamuflaże w kremie czy kremy typu BB i CC.

Co ciekawe, bardziej świadome zakupów Polki, nie przywiązują się już do jednej marki kosmetyków, lecz korzystają z kosmetyków różnych firm, w zależności od tego, czy dana marka odpowiada ich potrzebom.

Malujące się panie również nierzadko śledzą sezonowe trendy w makijażu, co pokazuje zawartość ich kosmetyczek – kolorystyka cieni do powiek, kredek czy błyszczyków współgra z aktualnie modnymi odcieniami w makeupie. Tutaj również marka Catrice wydaje się wychodzić na przeciw Polkom.

Specyfiką firmy bowiem jest to, że przynajmniej raz do roku zmienia ona swój asortyment i jedną czwartą dotychczasowej oferty zastępuje całkiem nową gamą produktów. To ukłon szczególnie w stronę nowoczesnych kobiet, które lubią zmiany i nie boją się eksperymentować z kolorystyką w makeupie.

Z jednej strony dynamika rozwoju rynku kosmetycznego, z drugiej większa otwartość na nowości u kobiet powoduje, że produkty do makijażu są coraz chętniej kupowanym towarem przez panie. Wciąż rozwijane technologie produkcji powodują, że na rynku pojawiają się kosmetyki pełniące wiele funkcji jak np. kremy BB czy CC, których stosowanie jest wygodne i pozwala zaoszczędzić czas, co dla polskich konsumentek może być ważnym argumentem do zakupu.

* Badanie zostało przeprowadzone w dniach 20-21.08.2014 r. online. Wzięło w nim udział ponad 450 ankietowanych Polek w wieku 15-50 lat.

Publikacja sponsorowana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *