Jak wybrać rower dla nastolatka?

Wybór roweru dla nastoletniego dziecka nie jest prostym zadaniem. Kiedy rodzicom zależy przede wszystkim na solidności wykonania i w miarę rozsądnej cenie, nastolatek będzie marzył przede wszystkim o zakupie modelu kultowej marki. Jak pogodzić oczekiwania dorosłego i dziecka? A przede wszystkim jak nie zagubić się w dziesiątkach oferowanych przez poszczególne marki modeli i na jakie cechy roweru zwracać szczególną uwagę?

fotolia_100838669_subscription_monthly_m

Obliczenie budżetu

Mało kto może sobie pozwolić na pominięcie tego etapu. Ustalenie rozsądnego pułapu cenowego i konsekwentne trzymanie się go to najlepszy sposób na ograniczenie ilości modeli do wyboru. Prawda jest taka, że na samym polskim rynku można spotkać kilku producentów, a każdy z nich sygnuje swoją marką co najmniej kilkanaście modeli w wyjątkowo dużym przedziale cenowym. Warto zawczasu uświadomić sobie, a przede wszystkim dziecku, jakie koszty wchodzą w grę. – Samo kupno sprzętu dla początkujących to wydatek 1000-2000 złotych. Za te pieniądze można już liczyć na dobry rower, który nie powinien zaskoczyć nagłą awarią w trakcie pierwszej czy drugiej wycieczki. – przekonuje specjalista serwisu i sklepu rowerowego online goride.pl.

Naturalnie można zaoszczędzić na zakupie roweru. Lepiej jednak poszukać ciekawych promocji w cieszących się dobrą opinią sklepach, niż zapłacić kilkaset złotych za model z marketu. Prawdopodobnie po roku realny koszt takiego roweru wzrośnie dwukrotnie, przez liczne naprawy i wymiany kiepskich części. Z drugiej strony nie warto przepłacać. Kupno roweru wartego więcej niż 3000 złotych też trzeba dokładnie przemyśleć, nawet wtedy, kiedy pozwala na to budżet. Tego typu sprzęt służy już bardziej sprecyzowanym celom, takim jak np. startowanie w wyścigach.

Rama roweru

Naturalnie najlepszym sposobem na „przymiarkę” roweru jest jazda próbna. Ale przy zakupach internetowych również istnieje sposób na dobór najlepszego modelu. Wybierając rower na kołach 26-calowych długość nogi należy pomnożyć przez 0,57. Natomiast jeżeli w planach jest zakup jednośladu z kołami 28, wartość trzeba pomnożyć przez 0,65. Ostateczny uzyskany wynik to rozmiar ramy w centymetrach.

Typ dopasowany do własnych potrzeb

Zakup roweru ostatecznie i w dużej mierze będzie zależał od przyszłego właściciela. Wchodząc do sklepu lub przeglądając katalogi online warto poprosić nastolatka o doprecyzowanie oczekiwań co do roweru. W jakich celach chce z niego korzystać: czy jednoślad ma posłużyć jako stylowy środek transportu do szkoły, do bardziej zaawansowanej jazdy czy wycieczek turystycznych za miasto? Dysponując taką wiedzą, można ograniczyć wybór do jednego typu.

Dla jazdy turystycznej najlepszy będzie rower trekkingowy, idealny dla zróżnicowanych tras i wyposażony w przedni amortyzator, który uczyni jazdę bardziej komfortową. Modele szosowe są niezwykle lekkie i służą pokonywaniu dużych odległości w krótkim czasie. Konstrukcja ramy, kierownicy i mostka umożliwia przyjęcie aerodynamicznej pozycji. Warto jednak pamiętać, że to jednocześnie najdroższy typ roweru. Początkowe ceny zaczynają się od ok. 2000 złotych. Jazdę w terenie umożliwi rower górski. Posiada 26-calowe koła, wyposażone w szerokie opony, a coraz częściej również amortyzację przedniego i tylnego widelca. To pozwala na większy komfort użytkowania. Jeżeli marzeniem nastolatka jest jazda na rowerze po mieście, to jak sama nazwa wskazuje, najlepszym okaże się rower miejski. Wyposażony w bagażnik, oświetlenie i błotniki, dzięki swojej budowie zapewnia również komfortowy kąt nachylenia rowerzysty (90 stopni). Konstrukcja ramy ułatwia wsiadanie i zsiadanie z roweru.

Wybierając rower warto również poświęcić uwagę miejscu, w którym dokonamy zakupu. Sklep stacjonarny lub online musi cieszyć się dobrą renomą i specjalizować jedynie w sprzedaży najlepszych i najwyższej klasy znanych marek. To pozwoli na dokonanie zakupu, który ucieszy dziecko, a rodziców uczyni spokojnymi o jego bezpieczeństwo – podsumowuje specjalista Go Ride.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *