Jak wybrać właściwy płyn do higieny intymnej?

Chociaż trudno w to uwierzyć, kosmetyki do higieny intymnej mają stosunkowo krótką historię. Nasze babcie do mycia intymnych części ciała używały szarego mydła, a gdy działo się coś niepokojącego stosowały napary z ziół lub… zsiadłe mleko.

Mnogość płynów i żeli do higieny intymnej może przyprawić o zawrót głowy. Jak kupujemy? Najczęściej sięgamy po swój ulubiony kosmetyk lub wybieramy produkt renomowanej firmy. Czasem zwracamy uwagę na opis z przodu opakowania. Tylko mała grupa ludzi patrzy na skład chemiczny kosmetyku. Tymczasem preparaty do higieny intymnej mogą zawierać składniki, które wcale nie są korzystne dla naszego zdrowia, pochodne formaldehydu, parabeny, SLS oraz substancje zapachowe i barwniki.

fotolia_115884875_subscription_monthly_m

Głównym zadaniem płynu do higieny intymnej jest dbałość o zachowanie naturalnej flory bakteryjnej i właściwego pH pochwy. Dlatego kosmetyk ten powinien zawierać pałeczki kwasu mlekowego. Dzięki nim poziom pH pochwy i okolic intymnych będzie stale utrzymywał się na korzystnym poziomie < 4,5. Dobry płyn do higieny intymnej powinien mieć właściwości nawilżające oraz łagodzące podrażnienia. Niektóre płyny mają korzystny wpływ na regenerację mikrouszkodzeń błony śluzowej. Duża część płynów do higieny intymnej określana jest mianem przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych. Tak naprawdę za właściwości te odpowiadają wspomniane już wcześniej pałeczki kwasu mlekowego.

Płyn lub żel do higieny intymnej należy dobierać nie tylko pod kątem składu, ale również wieku kobiety. U młodszych kobiet jest znacznie większe zapotrzebowanie na składniki ochronne, przeciwzapalne, z kolei kobiety w okresie menopauzy potrzebują przede wszystkim dodatkowego nawilżenia.

W aptekach dostępne są płyny do higieny intymnej dla kobiet w ciąży. Ich zadaniem jest, poza dbałością o higienę, zwiększona ochrona kobiety przed infekcjami. Infekcje w ciąży zagrażają nie tylko mamie, ale również dziecku, dlatego w tym szczególnym okresie kobieta musi wyjątkowo dbać o higienę okolic intymnych.

Dobry płyn do higieny intymnej zawiera tylko naturalne składniki, nie zawiera mydła, wykazuje działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, działa łagodząco i nawilżająco na śluzówkę, oraz utrzymuje pH okolic intymnych na właściwym poziomie, maksymalnie 4,5. Bardzo często kosmetyki do higieny intymnej wzbogacane są naturalnymi wyciągami z roślin: szałwii, kory dębu, żurawiny, aloesu czy melisy. Działanie tych ziół jest różne, dlatego przed zakupem trzeba sprawdzić, czy dany kosmetyk wykazuje np. zwiększone działanie nawilżające, czy przeciwzapalne.

Więcej na temat higieny intymnej można przeczytać na www.piramidazdrowiaintymnego.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *