Wyciąg z ananasa może łagodzić objawy astmy

 

Ananas został odkryty przez Krzysztofa Kolumba podczas jego drugiej wyprawy do Nowego Świata. Przez stulecia owoc ten był uważany za przysmak królewski. Później symbolizował dobrobyt i gościnność gospodarzy.

W latach 70. dwudziestego wieku wyizolowano z ananasa bromelainę, enzym o własnościach przeciwzapalnych i zdolnościach do rozrzedzania krwi, wspomagający trawienie białka.

Obecnie bromelaina jest popularna w medycynie sportowej, ponieważ przeciwdziała puchnięciu stawów objętych stanem zapalnym, przyspiesza gojenie i łagodzi ból. Bromelaina jest także podstawowym preparatem naturalnym, stosowanym w przypadku napadu dny moczanowej (objawiającej się silnymi bólami stawów).

W najnowszych badaniach zespół dr. Erika Secora z Uniwersytetu Stanu Connecticut w Farmington przeanalizował lecznicze działanie bormelainy u myszy, u których wywołano eksperymentalnie ostrą postać astmy.

Dwóm grupom myszy podawano bromelainę w dwóch różnych dawkach przez 8 dni, a jedna grupa zwierząt, tzw. kontrolna, otrzymywała roztwór soli fizjologicznej. Następnie przebadano próbki krwi, fragmenty tkanek oraz wydzielinę pobraną z układu oddechowego.

Okazało się, że bromelaina skutecznie łagodziła stany zapalne w oskrzelach i płucach u chorych myszy. W porównaniu z grupą kontrolną, myszy leczone miały znacznie mniej białych krwinek, które biorą udział w procesach zapalnych. Dotyczyło to zwłaszcza tzw. eozynofili (spadek liczby o 50 proc.), których liczba rośnie w przypadku astmy. Wyższa dawka enzymu dawała lepsze rezultaty niż dawka mniejsza.

Zdaniem autorów pracy, ich wyniki rodzą nadzieję, że w przyszłości preparaty z bromelainą mogą być wykorzystywane do leczenia astmy, a także innych chorób o podłożu zapalnym u ludzi.

Badacze zaprezentowali swoje wyniki na 19. dorocznym Zjeździe i Wystawie Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Medycyny Alternatywnej, które odbywają się w dniach 8-11 września w Seattle.

Astma jest chorobą układu oddechowego o podłożu zapalnym. Objawia się m.in. napadami duszności, zwłaszcza nad ranem i nocą, suchym kaszlem, szybkim, krótkim oddechem. Napady duszności spowodowane są zwężeniem dróg oddechowych w wyniku skurczu ścianek oskrzeli, nadwrażliwych na różne bodźce. Na astmę cierpią miliony osób na całym świecie.

Źródło: (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *