Choć wiele osób pragnęłoby urządzić swój salon zgodnie z najnowszymi trendami czy tymi aranżacjami, które pojawiają się w pismach wnętrzarskich, to jednak często marzenia stają w konflikcie z potrzebami i funkcjonalnością. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi zebranie całej rodziny z dziećmi w jednym pokoju podczas niedzielnego popołudnia.

Projektowanie salonu, gdy w domu zamieszkać ma rodzina z dziećmi, może przebiegać dwojako. Z jednej strony możemy spełnić swoje największe marzenia i stworzyć salon rodem ze zdjęć, który jednak będzie mało funkcjonalny i traktowany wręcz jak muzeum. Alternatywą jest zdecydowanie się na rozwiązania, które zagwarantują wszystkim komfort i pozwolą miło spędzać czas.

Sofa czy kanapa?

Sercem salonu jest zazwyczaj sofa, którą jednak możemy sprowadzić również okazjonalnie do roli kanapy – wystarczy, że wybierzemy mebel rozkładany, który na czas wizyty gości będzie posiadał opcję spania. W przypadku sporej rodziny czy małych dzieci zdecydowanie warto zainteresować się kanapą bez twardych boków, wykończoną np. z lekko wyprofilowanym siedzeniem. Dzięki temu redukujemy ryzyko tego, że ledwo co stojący maluch uderzy w twardy podłokietnik głową – ale również stwarzamy więcej miejsca do wspólnego siedzenia. Dobrze jest również zainwestować w pokrycie z dobrej jakości skóry bądź jej wersji sztucznej, która będzie odporna na zalanie czy zabrudzenie i pozwoli na łatwiejsze czyszczenie. Z drugiej strony obicie z porządnego materiału, np. alkantary, może wytrzymać równie długo, choć trzeba liczyć się z jego trudniejszym czyszczeniem i koniecznością regularnego prania oraz odkurzania.

Kanapa czy komplet wypoczynkowy?

Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, do kanapy możemy dobrać wygodne fotele, które dadzą dodatkową przestrzeń i pozwolą na skupieniu wnętrza wokół stolika kawowego; to świetne rozwiązanie pozwalające na wspólne spędzenie czasu np. przy grze planszowej. Jeśli nie zmieścimy w pokoju niczego poza kanapą, to istnieje jeszcze inna alternatywa. Możemy wybrać model w formie narożnika, dzięki czemu zyskamy nieco dodatkowego, komfortowego miejsca do odpoczynku czy ucięcia sobie przez dziecko popołudniowej drzemki. Z kolei pod stolikiem nocnym możemy ustawić niewielkie pufy, dzięki którym w razie konieczności zyskamy miejsca siedzące. Ciekawe modele mebli wypoczynkowych do salonu i nie tylko można znaleźć na stronie: http://meble-bik.pl/pol_m_meble_kanapy-194.html.

Co ze stolikiem?

No dobrze, wiemy już, jakie kanapy możemy wybrać i czy możemy dobrać do nich również fotele, czy lepiej po prostu zainwestować w gotowy komplet wypoczynkowy. Co jednak ze stolikiem? Tutaj jest kilka szkół, aczkolwiek z uwagi na bezpieczeństwo w przypadku dzieci raczej nie poleca się stolików szklanych. Perfekcyjne panie domu muszą również mieć na uwadze, że szklane blaty bardzo się brudzą, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które wszystkiego muszą dotknąć. Jeśli posiadamy już stolik, którego nie chcemy wymieniać, możemy jedynie zabezpieczyć jego ostre brzegi specjalnymi, silikonowymi nakładami. To sprawi, że podczas wstawania z kanapy nikt nie zrobi  sobie krzywdy o ostry róg stołu. Aby uchronić stolik kawowy przed szybkim zniszczeniem warto zapewnić dziecku osobny, z jego krzesełkiem, przy którym będzie mogło rysować czy np. lepić z plasteliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *