Problemy ze słuchem u dziecka uprzednio prawidłowo słyszącego są najczęściej wynikiem przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Choroba ta dotyczy zwykle dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Istotą wysiękowego zapalenia ucha środkowego jest gromadzenie się płynu w jamie bębenkowej, w której w warunkach prawidłowych, oprócz struktur anatomicznych znajduje się powietrze.
Najczęściej wystąpieniu przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego u dzieci sprzyjają:
- przerośnięty migdałek gardłowy,
- przewlekłe lub nawracające stany zapalne gardła lub nosogardła, co powodować może niedrożność trąbki słuchowej,
- alergia,
- pewne wady twarzoczaszki, np. rozszczep podniebienia.
Nie leczone przewlekłe wysiękowe zapalenia ucha środkowego może prowadzić do trwałych zmian patologicznych w uchu z utrwalonym niedosłuchem. W życiu dorosłym mogą też być prawdopodobnie przyczyną różnych poważnych powikłań.
Metody leczenia zależą od przebiegu choroby oraz od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Ważne jest wczesne wykrycie i leczenie tego schorzenia u każdego dziecka. Właściwe rozpoznanie może postawić tylko lekarz otolaryngolog. Krótko utrzymujący się wysięk w uchu środkowym może być poddany obserwacji i leczeniu zachowawczemu, jeśli jednak ten stan patologiczny utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni i nie ma tendencji do ustępowania – należy wykonać tzw. drenaż ucha czyli założyć specjalny drenik do błony bębenkowej. Dziecko po drenażu prowadzi w zasadzie normalny tryb życia. Powinno jedynie unikać zamoczenia ucha po zabiegu (np. nie może nurkować).