Wysiękowe zapalenie ucha środkowego – najczęstsza przyczyna niedosłuchu u dzieci w wieku szkolnym

Problemy ze słuchem u dziecka uprzednio prawidłowo słyszącego są najczęściej wynikiem przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Choroba ta dotyczy zwykle dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Istotą wysiękowego zapalenia ucha środkowego jest gromadzenie się płynu w jamie bębenkowej, w której w warunkach prawidłowych, oprócz struktur anatomicznych znajduje się powietrze.

Najczęściej wystąpieniu przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego u dzieci sprzyjają:

  • przerośnięty migdałek gardłowy,
  • przewlekłe lub nawracające stany zapalne gardła lub nosogardła, co powodować może niedrożność trąbki słuchowej,
  • alergia,
  • pewne wady twarzoczaszki, np. rozszczep podniebienia.

Nie leczone przewlekłe wysiękowe zapalenia ucha środkowego może prowadzić do trwałych zmian patologicznych w uchu z utrwalonym niedosłuchem. W życiu dorosłym mogą też być prawdopodobnie przyczyną różnych poważnych powikłań.

Metody leczenia zależą od przebiegu choroby oraz od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Ważne jest wczesne wykrycie i leczenie tego schorzenia u każdego dziecka. Właściwe rozpoznanie może postawić tylko lekarz otolaryngolog. Krótko utrzymujący się wysięk w uchu środkowym może być poddany obserwacji i leczeniu zachowawczemu, jeśli jednak ten stan patologiczny utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni i nie ma tendencji do ustępowania – należy wykonać tzw. drenaż ucha czyli założyć specjalny drenik do błony bębenkowej. Dziecko po drenażu prowadzi w zasadzie normalny tryb życia. Powinno jedynie unikać zamoczenia ucha po zabiegu (np. nie może nurkować).

Źródło: www.ichs.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *