Zabytkowy Ford Ranchero, czyli rodzinny samochód produkowany z myślą o farmerach

Ford Ranchero był produkowany w latach 50. XX wieku. Powstał jako odpowiedź na specyficzną niszę na rynku – wcześniej żadna firma nie zaoferowała pojazdu, który spełniałby wszystkie potrzeby farmerów.

Ford nie tylko dla rolników

Klasyczne samochody coupe oraz pik-up’y znacząco się od siebie różnią. Coupe były chętnie wybierane przez zwykłych Amerykanów, szukających auta da całej rodziny. Większe pick-up’y były natomiast wybierane przez farmerów, dla których mniejsze samochody były niewystarczające. Projektanci Forda w latach 50. ubiegłego wieku zauważyli, że na rynku jest specyficzna nisza – pik-up’y dla wielu farmerów okazały się za duże, a zwykłe auta coupe zbyt małe, by przewozić w nich broń myśliwską, sprzęt jeździecki oraz narzędzia przydające się podczas pracy na rozległej farmie.

Model Ranchero przypadł do gustu farmerom i nie tylko. Okazało się, że zainteresowało się nim wielu odbiorców mieszkających poza Ameryką Północną. Wielu nabywców znalazł w Ameryce Południowej, Australii oraz w RPA. Jego produkcję rozpoczęto z tego powodu w Brazylii i Argentynie. Ranchero przypadł do gustu nieco zamożniejszych klientów, gdyż firma produkowała go na zamówienie w dwóch kolorach nadwozia, a także z chromowanymi ozdobami i kołpakami na koła. Model prezentował również wysokie osiągi, a ponadto umożliwiał bezpieczne przewożenie dzieci.

Przez lata modyfikowano Forda Ranchero, poprawiając jego osiągi i sprawiając, że nadwozie było bardziej funkcjonalne. W wyposażeniu standardowym znalazły się także: klimatyzacja, medalowane lakiery i drewnopodobna okleina na bocznych częściach nadwozia. Klienci mogli ponadto zamówić Ranchero z dodatkowymi, bocznymi rurami wydechowymi. W 1971 roku powstała kolejna wersja Ranchero z większą atrapą i zderzakami, które w kolejnych latach uległy ponownemu zwiększeniu z uwagi na zmiany norm bezpieczeństwa obowiązujących w Stanach Zjednoczonych. Ostatnia wersja kultowego samochodu dla farmerów i ich rodzin powstała w 1976 roku. Była oparta na częściach używanych do produkcji coupe Thunderbird i produkowano ją do 1979 roku.

Farmerski zabytek w cenie

Ford Ranchero przez lata zyskał wielu sympatyków, choć obecnie korzystają z niego jedynie kolekcjonerzy. Dla wielu z nich auto to ma wartość sentymentalną, gdyż przez lata było wykorzystywane na farmach rodziców lub dziadków. Aby jeździć zabytkowym Ranchero, trzeba jednak posiadać odpowiednie ubezpieczenie, np. https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *