Zadbaj o zdrowe oczy swojego dziecka

Niektórzy z nas zostali obdarzeni dobrym wzrokiem, inni gorszym – jednak to, jak widzimy i jak szybko będzie postępował proces starzenia oczu zależy w głównej mierze od nas. Nawyki, dieta, czynniki środowiskowe – tak jak w przypadku większości aspektów zdrowotnych – mają znaczenie decydujące. Geny to nie wszystko, ponieważ wzrok łatwo można uszkodzić. Wprowadzając w życie kilka zasad, można jednak uchronić zmysł wzroku przed przedwczesnym starzeniem i zachować doskonałą ostrość widzenia do później starości. Im szybciej wprowadzimy w życie owe zasady, tym lepiej. Jako rodzice, zaszczepmy też w młodym pokoleniu troskę o zdrowie oczu.

fotolia.com, 162417722 | Autor: Myst

Już niemowlęta poznają świat dzięki zmysłowi wzroku. Nawet niewielkie ograniczenie widzenia może sprawić, iż proces rozwoju będzie zaburzony. W przypadku tak małych dzieci zadbajmy przede wszystkim o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną i unikajmy ostrych promieni słonecznych. Oczy małych dzieci są szczególnie wrażliwe, dlatego niezbędna jest czapka z daszkiem – nie tylko latem, ale zawsze wtedy, gdy mocno świeci słońce. Nieco starsze niemowlęta warto już uczyć noszenia okularów przeciwsłonecznych. Ale uwaga – konieczny jest wybór okularów wysokiej jakości, gdyż te przypadkowe dadzą efekt przeciwny do zamierzonego.

Szczególnie latem warto pozostać czujnym i zdawać sobie sprawę, że daszek czapki czy wózka przepuszcza sporą część promieniowania. O ile to możliwe, nie przebywajmy z małymi dziećmi zbyt długo na słońcu w godzinach szczytu. Istotne jest, by samemu dawać też dobry przykład zakładając okulary przeciwsłoneczne – w ten sposób damy maluchowi do zrozumienia, że o wzrok trzeba dbać, będziemy dla dziecka wiarygodni. Niezależnie od grupy wiekowej dziecka, ograniczmy też ilość telewizji. Oczywiście proporcjonalnie do wieku wzrasta odporność oka na czynniki zewnętrzne: jednak nawet dla dorosłych wielogodzinne seanse przed telewizorem czy komputerem nie są wskazane.

Suplementy na wzrok w wersji dla dzieci

W procesie zachowania właściwej jakości widzenia, ogromne znaczenie ma dostarczenie potrzebnych witamin i mikroelementów. Można to robić na dwa sposoby: za pomocą diety lub za pomocą suplementów. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety, a dopiero połączenie obu daje faktyczne i długotrwałe rezultaty. Na rynku dostępne są skuteczne preparaty o składzie dostosowanym dla dziecka – preparat Klarin Junior można stosować już powyżej 6 roku życia (szczegółowe informacje na klarin.pl). Antyoksydanty zawarte w tego typu suplementach chronią oko przed działaniem wolnych rodników i czynnikami szkodliwymi, których nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować.

Dobre suplementy diety dla dziecka zawierają ekstrakt z borówki czernicy – naturalnego źródła antocyjanów. Witamina C, A, E, D3, a także witaminy z grupy B kompleksowo zadbają o narząd wzroku, ale też ogólny stan zdrowia dziecka. Stosując preparaty o optymalnym składzie mamy pewność lepszej przyswajalności, a co za tym idzie – skuteczności. Jednym z kluczowych składników suplementu jest borówka czernica, która wspiera procesy regeneracyjne, pomaga utrzymać klarowność widzenia, a także chroni przed najczęściej spotykanymi chorobami wzroku. Oczywiście warto też uwzględnić owoce takie jak jagody czy borówki w diecie dziecka, z pewnością pozytywnie wpłyną one na komfort widzenia.

W diecie malucha (a także starszaka) należy uwzględnić produkty takie jak marchew, brzoskwinie, cytrusy, ciemne warzywa liściaste, natka pietruszki, jajka, tłuste ryby, orzechy. Korzystne będą też truskawki, żurawina, czarny bez oraz awokado. Nie zapominajmy o pieczywie pełnoziarnistym bogatym w cynk – niezbędny w procesie dobrego widzenia. Cynk jest jednym z tych elementów, które powinien zawierać dobry suplement na wzrok – także ten przeznaczony dla dziecka. Dbajmy o oczy naszych pociech od najmłodszych lat – dbając o swoje damy też właściwy przykład. Warto przecież zawsze widzieć uśmiechnięte buzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *