Zaledwie co druga ciąża w Polsce jest planowana i poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami

"Raport Feminatalu N” powstał w oparciu o wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Merck Sp. z o.o., producenta preparatu Feminatal N, przez instytut SMG/KRC Millward Brown Co. w kwietniu 2006 r. Celem projektu było poznanie zmian w stylu życia, w szczególności w sposobie odżywiania, Polek spowodowanych przez ciążę i macierzyństwo. Badanie objęło trzy grupy złożone z kobiet spodziewających się dziecka, matek karmiących piersią oraz lekarzy ginekologów.

Wyniki pierwszej części badania, poświęconej przygotowaniom do ciąży, pokazują, że tylko połowa mam planowała macierzyństwo i przygotowywała się do niego. Obserwacje lekarzy ginekologów są zbliżone – ich zdaniem dla 6 na 10 ich ciężarnych pacjentek wiadomość o tym, że spodziewają się dziecka, jest zaskoczeniem.

Tymczasem, im wcześniej kobieta rozpocznie przygotowania do ciąży, tym większe są szanse na jej pomyślny przebieg. „Pacjentkom, które rozważają zajście w ciążę w ciągu najbliższych 6 miesięcy, doradzam wprowadzenie zmian w dotychczasowym stylu życia. Powinny one odpowiednio wcześnie ograniczyć spożywanie używek, a także wykazywać większą dbałość o swoje zdrowie, bo od niego zależy zdrowie maleństwa. Przyszłe mamy muszą być aktywne i zdrowo się odżywiać, m. in. zwracać uwagę na zawartość witamin i składników mineralnych w diecie” – wyjaśnia lekarz ginekolog Witold Osóbka – Morawski.

Dla przykładu, niedobory żelaza to podstawowa przyczyna występowania niedokrwistości u kobiet w ciąży. Problem ten o wiele częściej dotyczy matek, u których zapasy żelaza były naruszone jeszcze przed zajściem w ciążę, chociażby z powodu obfitych miesiączek lub błędów w odżywianiu. Aby uchronić się przed szczególnie groźnymi w czasie ciąży niedoborami, warto zawczasu zwrócić szczególną uwagę na spożywane posiłki. „Ze względu na to, że nawet najbardziej optymalna dieta nie zawsze dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników, po konsultacji z lekarzem można uzupełnić ją suplementami” – dodaje Witold Osóbka-Morawski.

Mając świadomość istniejących zagrożeń, zdecydowana większość (85%) lekarzy ginekologów poleca swoim pacjentkom, które pragną zajść w ciążę, preparaty witaminowo-mineralne przeznaczone dla przyszłych matek. Mimo to, stosowanie tych zestawów przez kobiety dopiero planujące macierzyństwo, nadal należy do rzadkości. W grupie matek karmiących piersią, zaledwie 16% przyznaje, że rozpoczęły ich przyjmowanie zanim dowiedziały się, że spodziewają się dziecka. Wśród kobiet w ciąży ten odsetek jest o połowę niższy.

Kobiety, które stosują preparaty zawierające witaminy i minerały przed ciążą, kierują się przede wszystkim dobrem dziecka (60% wskazań). Zwracają przy tym uwagę na prawidłowy rozwój mózgu, układu nerwowego oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia rozmaitych wad rozwojowych. W dalszej kolejności, przyszłe mamy myślą o przygotowaniu swojego organizmu do macierzyństwa. Podają m. in. takie uzasadnienia, jak „zgromadzenie zapasów witamin i minerałów”, „uzupełnienie niedoborów”, „wzmocnienie”. Co dziesiąta przyszła mama przyjmuje witaminy i minerały wierząc, że ułatwi jej to zajście w ciążę.

Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią są zgodne, co do tego, jakie witaminy i minerały są najważniejsze w czasie przygotowań do macierzyństwa. Najczęściej wskazują na kwas foliowy (85%), następnie na żelazo, magnez, wapń, witaminy z grupy B, w dalszej kolejności na witaminę A, jod i cynk. Hierarchia tych składników stworzona przez lekarzy ginekologów różni się nieznacznie. Wśród witamin i minerałów, które są szczególnie ważne dla kobiet przygotowujących się do ciąży, najczęściej wymieniają oni żelazo (70%), magnez, jod, wapń, witaminę B6, kwas foliowy oraz witaminę B12.

Tym, co zwraca uwagę, jest relatywnie wyższa pozycja jodu i niższa kwasu foliowego w opinii specjalistów. "Kobiety planujące ciążę często nie doceniają znaczenia jodu. Tymczasem ten pierwiastek ma kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu dziecka, pozwala także zapobiec zaburzeniom tarczycy u matki” – tłumaczy Witold Osóbka-Morawski.

Te Polki, które przygotowują się do ciąży, wprowadzają poważne zmiany w swoim stylu życia. Niemal 90% z nich podejmuje aktywne działania i stara się zdrowiej odżywiać. Ponadto przyszłe mamy ograniczają picie alkoholu i palenie papierosów, wykonują badania diagnostyczne, zaczynają stosować specjalistyczne preparaty zawierające witaminy i minerały przeznaczone dla kobiet w ciąży. Kobiety, które podejmują czynne przygotowania do macierzyństwa, najczęściej prowadzą je przez około 1-2 miesięcy przed stwierdzeniem ciąży.

Pierwsza część "Raportu Feminatalu N” dotyczy działań podejmowanych przez Polki w ramach przygotowań do ciąży. Kolejne dwie będą dotyczyły odpowiednio okresu ciąży i karmienia piersią.

Badanie, które stanowi podstawę "Raportu Feminatalu N” zostało przeprowadzone w kwietniu 2006 roku przez SMG/KRC Millward Brown Co. na zlecenie firmy Merck Sp. z o.o., producenta preparatu Feminatal N. Objęło ono trzy grupy: 151 lekarzy ginekologów, ze specjalizacją od minimum 3 lat, prowadzących po przynajmniej 50 pacjentek w ciąży; 105 kobiet w wieku 18 – 40 lat posiadających dzieci w wieku do 1,5 roku, karmiących piersią; oraz 107 kobiet w wieku 18 – 40 lat znajdujących się pomiędzy 4 a 9 miesiącem ciąży. Badanie zrealizowano techniką CAPI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *