Zerówka w przedszkolu czy szkole – co lepsze dla dziecka?

Każdego roku rodzice dzieci które będą szły do zerówki stają przed trudnym wyborem. Chodzi o wybór zerówki, która jest kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu dziecka i tak naprawdę jego pierwszym etapem nauki. Co jest lepsze dla dziecka, kontynuowanie nauki w przedszkolnej zerówce, czy może przeniesienie dziecka do szkoły?

Szkoła początkowo budzi lęki nie tylko u dzieci, ale może nawet szczególnie u rodziców. Uczęszczanie do szkoły brzmi tak poważnie, a przecież dzieci były dopiero co takimi maluchami. Dlatego więc wielu rodziców ma obawy, czy to aby nie za wcześnie na szkołę. Jeszcze przecież dziecko ma na nią czas. Nie warto maluchów od razu rzucać ma głęboką wodę.

Z kolei przedszkola posiadające własne zerówki również budzą obawy, czy w niej, aby na pewno dziecko się czegoś nauczy? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Każdy rodzic sam najlepiej zna swoje dziecko i wie w jakim tempie się rozwija. To, że inne dzieci są gotowe na pójście do szkoły nie znaczy wcale, że nasz maluch też musi być.

Wielu rodziców jednak decyduje się na pozostawienie dzieci w przedszkolach. Obserwując swoje maluchy stwierdzają, że ich dzieci nie są jeszcze gotowe na szkołę, bo to całkiem nowe środowisko, same starsze dzieci, nowa pani nauczycielka. Przedszkola również potrafią dzieci w zerówce wiele nauczyć. Mogą to również robić przez zabawę. Wiadomo przecież, że wiedza przyswajana w ten sposób najszybciej trafia do przedszkolaków. Przy czym dzieci czerpią z tego wiele radości.

Przedszkola są miejscem znanym dzieciom. Czują się tam komfortowo i bezpiecznie. W zerówce przedszkolnej będą nadal przebywały w tym samym otoczeniu, wśród tych samych pań nauczycielek oraz dzieci. Nawet taka wizyta w toalecie bywa dla malucha stresująca, a w przedszkolu przynajmniej dziecko ma toaletę w tej samej sali, a nie daleko na nieznanym korytarzu jak to jest w szkołach. Najczęściej w zerówkach znajdujących się w przedszkolach grupy łączą się jedynie podczas zabawy na świeżym powietrzu, i posiłków, choć te są czasem nawet oddzielnie. Jeszcze jednym plusem pozostania w przedszkolu jest to, że masz maluch będzie tam najstarszym rocznikiem, więc będzie czuł się tam pewnie. Będzie miał możliwość opiekowania się młodszymi kolegami. To również uczy odpowiedzialności i wyczucia na potrzeby innych. Warto dziecku powiedzieć, że od tej pory nie będzie „zwykłym” przedszkolakiem, a uczniem zerówki, bądź co jeszcze lepiej brzmi klasy zerowej. Wówczas będzie on miał możliwość poczuć się starszym, poważniejszym dzieckiem. To również motywuje do działania.

Jeśli chcemy dziecko posłać do szkoły wówczas należy liczyć się z tym, że będzie to dla niego całkiem nowa sytuacja, czasem bardzo stresująca, gdyż szkoła jest miejscem gdzie uczęszcza dużo więcej dzieci niż w przedszkolu. Są one wszystkie starsze. Zajęcia kończą się najczęściej o godzinie 13, a potem dziecko jeśli musi zostać w szkole spędza ten czas na świetlicy z innymi, również starszymi dziećmi. Wśród tak wielu dzieci może czuć się lekko samotne i zagubione.

Jak wiele osób tak wiele opinii. Jedni nie biorą zerówki szkolnej w ogóle pod uwagę, inni są do niej bardziej przekonani. Jeśli chcemy zobaczyć jak wygląda zabawa i nauka, to Przedszkola Ciuchcia Puch Puch Bielany będą idealnym miejscem. Na stronie puchpuch.pl możemy zapoznać się z ofertą przedszkola, całą organizacją, programem nauczania czy nawet kadrą w nim pracującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *