Dziecko u dentysty – stres, czy nowe doświadczenie?

Dzień, w którym wybieramy się z dzieckiem do dentysty wielu rodziców napawa niepokojem. Maluchy bywają nieufne wobec obcych osób, zwłaszcza, gdy te usiłują zajrzeć im do buzi. Trochę starsze dzieci mogą obawiać się bólu. Kiedy zatem iść z dzieckiem do dentysty i jak będzie przebiegać wizyta?

dentist-428645_960_720

Jak wybrać najlepszy moment na wizytę u dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty nie powinna kojarzyć się dziecku z bólem, a zatem warto odwiedzić stomatologa jak najwcześniej, gdy nie ma jeszcze ubytków. Najlepszym momentem jest czas, gdy dziecku wyrżną się pierwsze zęby.

Pierwsza wizyta u dentysty to tzw. wizyta adaptacyjna. Nie wiąże się ona z wykonaniem żadnych zabiegów poza oceną stanu zębów. Podczas tych krótkich odwiedzin rodzice dowiedzą się jak dbać o zdrowie zębów pociechy, a dziecko pozna i przyzwyczai się do nowego otoczenia.

Do przeglądu zębów służą najprostsze narzędzia. Dziecko ma doskonałą okazję, by je poznać, dotknąć, a nawet pobawić się nimi, samodzielnie zajrzeć do buzi np. z użyciem lusterka. W ten sposób pozbywamy się niepewności i związanego z nią stresu.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dentysty?

Przede wszystkim, rodzice powinni znaleźć gabinet dentystyczny, który jest przygotowany do leczenia dzieci. Warto sprawdzić ofertę gabinetów stomatologicznych w swojej okolicy, poznać opinie klientów i przekonać się osobiście jak wygląda gabinet i jakie podejście podejście do dzieci mają lekarze pracujący w nim.

Wiele można wywnioskować już na podstawie treści zamieszczanych na stronach internetowych gabinetów. Przykładem może być stomatologia dziecięca w Dentestetica, która, jak czytamy na stronie obejmuje wizytę adaptacyjną, leczenie zębów mlecznych, leczenie zębów stałych z niedokończonym rozwojem, a przede wszystkim, działania profilaktyczne takie jak: lakierowanie i lakowanie.

Gabinet Dentestetica jest przygotowany na leczenie dzieci nie tylko przez dostosowanie zabiegów do wieku pacjentów (np. rentgen dla dzieci, czy lapisowanie zębów), personel jest specjalnie przeszkolony do pracy z dziećmi, a gabinet jest urządzony tak, by zachęcać maluchy do przyjścia.

Korzystając z usług tak przygotowanego gabinetu rodzice mogą mieć pewność, że oddają pociechę we właściwe ręce.

Co po wizycie?

Pamiętajmy, aby zarówno w trakcie trwania zabiegów dentystycznych, jak i po wizycie chwalić dziecko za odwagę i spokój. Gdy podczas wizyty dziecko jest zestresowane lub płacze, warto podnieść je na duchu, mówić, że jest bardzo dzielne, że„jeszcze tylko chwilka” itp.

Niekiedy lekarze mają przygotowany zestaw nagród „dla bohaterów”, można jednak wcześniej przygotować drobne, przyjemne dla dziecka przedmioty, które otrzyma pod koniec wizyty. Nie pomijajmy tego elementu, gdyż może to być coś, co nasz malec zapamięta i w ten sposób łatwiej przekona się do następnych odwiedzin u stomatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *