Względy społeczne i estetyczne

To wszystko nie brzmi najlepiej. Wielu pacjentów jest wręcz zdruzgotanych koniecznością zastosowania stomii – obawiają się reakcji znajomych, ludzi z pracy, a przede wszystkim – swoich partnerów życiowych. Można też czuć strach przed przeciekaniem treści jelitowej, brzydkim zapachem, czy po prostu tym, że woreczek stomijny będzie widoczny pod ubraniem.

Jednak są to zazwyczaj obawy bezzasadne. Dobrze zrobiona stomia i towarzyszący jej, ściśle przylegający do brzucha opatrunek hydrożelowy zapewnia szczelność, a sam woreczek nie ma dużych rozmiarów. Istnieje też szerokie wsparcie dla pacjentów ze stomią – w sieci, ale także w świecie rzeczywistym, gdzie można znaleźć specjalistyczne grupy zrzeszające stomików. Na koniec warto dodać, że stomia jest często wykonywana tymczasowo, a zatem chory może mieć nadzieję, że już za kilka lat jego układ pokarmowy wróci do normy.

Trudności w pielęgnacji

Największe trudności ze stomią wiążą się tak naprawdę z utrzymaniem skóry wokół zespolenia w jak najlepszym stanie – tak, żeby nie bolała, i by nie dochodziło do zakażeń. Lekarze do spółki z pielęgniarkami i we współpracy z pacjentami ustalili, że takie podrażniania skóry są bardzo częste i zazwyczaj wynikają po prostu nieodpowiedniej pielęgnacji. Zdarza się też, że wielu pacjentów nie szuka żadnej pomocy i z góry zakłada, że skóra musi w tym miejscu boleć i być uszkodzona. To jednak nieprawda – a największą rolę w codziennej profilaktyce odgrywa często przemywanie zmienionych miejsc oraz zastosowanie właściwych opatrunków i tak zwanej płytki stomijnej, która jest pierwszą linią obrony przed uszkodzeniem skóry.

Nowoczesne opatrunki stomijne

Płytki takie służą do bezpiecznego, szczelnego mocowania worków stomijnych na brzuchu. Dobre płytki mają też tę zaletę, że umożliwiają ich łatwą wymianę bez konieczności odklejania płytki od skóry, dzięki czemu pacjent nie czuje dyskomfortu i nie dochodzi u niego do zabrudzeń i zakażeń. Takie nowoczesne opatrunki hydrożelowe najwyższej klasy – takie jak na przykład płytki firmy Convatec można bardzo precyzyjnie dopasować do otworu w ciele, co minimalizuje zagrożenie kontaktem treści jelitowej ze skóra wokół stomii. Nie ma przy nich konieczności każdorazowego przycinania opatrunku i stosowania dodatkowych akcesoriów, więc pacjent może oszczędzić sporo czasu i nerwów. Ale przede wszystkim takie płytki zapewniają higienę skóry dzięki idealnemu przyleganiu do jej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *