Wszystkie obiekty publiczne muszą udostępniać swoim klientom lub gościom dostęp do toalety. Jest to niemal standard, bez którego nie da się uruchomić obiektu kulturowego lub handlowego dla interesantów. W każdym nie tylko powinny znaleźć się toalety, z których można korzystać podczas realizacji potrzeb fizjologicznych, ale także umywalka i dozownik do papieru lub suszarka do rąk.

Warto wcześniej zainteresować się tym, które rozwiązanie nie tylko będzie wydajniejsze pod względem kosztów, ale także, które z nich lepiej zaspokoi potrzeby klientów. To ich opinia powinna być najważniejsza dla administracji i zarządu, gdyż im będą oni bardziej usatysfakcjonowani z usług, tym chętniej wrócą i przyprowadzą nowych. Zastanówmy się więc, kto wygra odwieczną walkę – będzie to dozownik do papieru, czy suszarka.

Koszty utrzymania – co lepsze?

Chociaż może wydawać się, że suszarka jest lepszym pomysłem, to często przegrywa ona z dozownikiem. Otóż trzeba wziąć pod uwagę, że sam zakup jest dużo bardziej obciążający dla Waszego budżetu. Następnie podłączenie do prądu i podniesione rachunki za energię. Może nie jest to wysoki próg, lecz nie można mówić, że nic nie kosztuję. Dodatkowo należy doliczyć koszty związane z ewentualną naprawą grzałki, wymianą komponentów itp.

Dozownik do papieru jest znacznie bardziej budżetowy, co przekłada się na początkową inwestycję – zwłaszcza jeśli musicie wyposażyć dużej wielkości obiekt handlowy, w którym znajduje się kilka lub kilkanaście łazienek. Ręczniki papierowe udostępniane w miejscach publicznych, nie muszą być najwyższej jakości, dlatego ich ceny także nie są bardzo wysokie. Są jednak one droższe od ilości energii elektrycznej, którą pobierają wcześniej wspomniane suszarki.

Jak widać, w tym wypadku mamy remis, gdyż jeśli suszarka ulegnie awarii, koszty jej użytkowania znacznie rosną.

Który element bardziej higieniczny?

Suszarki to nic innego, jak zmyślne termowentylatory. Jeśli ktoś chce przekonać się o ich czystości, wystarczy nabyć tani produkt za kilkadziesiąt złotych i spojrzeć, jak po kilku tygodniach wygląda grzałka. Prawdopodobnie będzie ona cała w kurzu, co oznacza kontakt z ogromną ilością bakterii. Dozownik do papieru ten problem eliminuje, ponieważ ręczniki papierowe są jednorazowe. Łatwiej jednak ukraść z niego materiał, dlatego warto w części z umywalkami, zainstalować kamery. Oddzielenia umywalek od toalet i pisuarów jest standardowym elementem zabezpieczenia.

Obydwa rozwiązania posiadają ogromną ilość zalet, więc warto rozważyć wszystkie opcje.

Już dziś dołącz do grupy RODZINA na Facebook i buduj z nami zamknięte forum rodziców