Kolka pierwszy raz pojawia się ok. 3. tygodnia życia maluszka. Późnym popołudniem lub wieczorem dziecko przeraźliwie płacze, pręży się i zaciska piąstki. Chociaż wygląda to dramatycznie, nie wpadaj w panikę, bo możesz pomóc cierpiącemu maluchowi. Oto kilka podpowiedzi, jak wówczas postępować.

  • Pionowa pozycja po karmieniu

Po każdym posiłku dziecku powinno się odbić. By mu to ułatwić, weź je na ręce i przytul w pozycji pionowej, główkę oprzyj na swoim ramieniu. Jeśli karmisz butelką, kup specjalny smoczek lub butelkę antykolkową (Chicco, Canpol Baby). Zapobiegają one połykaniu powietrza wraz z pokarmem.

  • Czułe przytulanie

Postaraj się uspokoić dziecko choć na chwilę. Żeby przestało płakać, czasem wystarczy przytulić je do piersi, pobujać w wózku lub ponosić w nosidełku.

  • Masaż

Połóż niemowlę na plecach i pomasuj mu brzuszek, wykonując okrężne ruchy zgodne z kierunkiem wskazówek zegara albo połóż je na brzuszku i pomasuj mu plecki. Taki zabieg ułatwi dziecku wydalenie powietrza połkniętego razem z mlekiem.

  • Ziółka

Po karmieniu podaj dziecku herbatkę z kopru włoskiego lub ze specjalnej mieszanki ziół poprawiającej trawienie (Plantex, Hipp).

  • Ciepłe okłady i kąpiele

Na brzuszek połóż zdjętą z kaloryfera lub świeżo wyprasowaną pieluszkę. Jeśli po kilku minutach nie będzie poprawy, przygotuj kąpiel. Woda podziała jak ciepły okład i uspokoi maleństwo. Po kąpieli ułóż dziecko na boku w pozycji embrionalnej ? to da mu poczucie bezpieczeństwa i ułatwi wydalenie gazów.

Źródło: Claudia nr 10/2004

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *