Działalność programu „Pomóżmy razem” już zaowocowała. W ubiegłym roku zaangażowane do programu Organizacje: Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA, Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik oraz Grupa Ratownictwa Specjalistycznej OSP Łódź otrzymały od producenta marki Velvet pierwsze szczeniaki labradora. Co ważniejsze zaczęły one specjalistyczne szkolenia, by za jakiś czas nosić miano psów przewodników, ratowników i terapeutów.

Amber i Cooky czworonożni ratownicy
Do swoich obowiązków przygotowują się także pozostałe biszkoptowe pieski. W ratownictwie pies i przewodnik to nierozłączny i w zasadzie nie zmienny zespół. Razem mieszkają, jeżdżą na wakacje, są prawie zawsze razem na dobre i na złe. Dlatego pierwsze miesiące Ambera i Cooky’ego u opiekunów Pana Mariusza i Adama z Grupy Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź był to czas przyzwyczajania się do siebie. Przez ok. 1 miesiąc spałem na materacu, który leżał na podłodze, w ten sposób pies przyzwyczajał się do zapachu swojego przewodnika – mówi Pan Mariusz z Grupy.

Pierwsze szkolenie szczeniaków odbyło się w grudniu 2006r. i polegało na zabawie z piłką i innymi psami. W czasie tego szkolenia nowi przewodnicy otrzymali także od trenera wskazówki szkoleniowe, jak powinni bawić się z psem, jak go uczyć aportowania oraz posłuszeństwa, a także trenowali  podstawowe komendy.

Oczywiście szczeniaki systematycznie przechodzą także różnego rodzaju tresury, które będą potrzebne w ich dalszej pracy, np. chodzenie po niestabilnym podłożu, chodzenie po gruzach, czy też zapoznanie się z przeszkodami, jakie mogą napotkać psa podczas akcji poszukiwawczo ratowniczej. Dodatkowo Amber i Cooky uczęszczają dwa razy w tygodniu na szkolenia, które mają na celu ich socjalizację z innymi ludźmi, których w przyszłości pies może poszukiwać. Jest to bardzo ważny etap w życiu takiego szczeniaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *