Autocasco – co jest potrzebne i jak dobrze wybrać?

Jako kierowcy i właścicielowi auta, zależy Ci na możliwie szerokiej ochronie ubezpieczeniowej, dlatego poza obowiązkowym OC interesuje Cię również AC. Zastanawiasz się, czego potrzebujesz w ramach autocasco i jak prawidłowo wybrać polisę, która odpowiada na Twoje wymagania? W artykule wyjaśniamy Twoje wątpliwości i pokazujemy, jak znaleźć dobre autocasco.

Prawidłowo dobrany zakres ochrony

Drogie czy tanie OC dzięki kalkulator-oc-ac.auto.pl – to nie ma znaczenia, gdyż jego zakres pozostaje zawsze identyczny w każdym towarzystwie. Nie jest istotne, gdzie ani w jakiej cenie zakupisz obowiązkową polisę – liczy się tylko to, żeby ją posiadać. Zupełnie inaczej rzecz się ma z autocasco, którego zakres różni się w zależności od oferty i ceny. Dlatego zanim wybierzesz daną polisę, dokładnie sprawdź, czy zakres jej ochrony obejmuje sytuacje, na których najbardziej Ci zależy. Jeżeli zaś interesuje Cię nieograniczona ochrona, sięgnij po AC w wersji all risks.

Suma ubezpieczenia odpowiadająca wartości auta

Suma ubezpieczenia powinna jak najwierniej oddawać wartość auta w dniu zawarcia umowy. Praktyki polegające na zawyżaniu lub zaniżaniu sumy ubezpieczenia są niekorzystne dla właściciela auta. Dlaczego? Ponieważ z jednej strony jej zbyt mała wartość powoduje zaniżenie ewentualnego odszkodowania, a z drugiej zbyt wysoka niepotrzebnie podwyższa stawkę.

Zakres terytorialny

Jeżeli jeździsz wyłącznie po Polsce, zakres terytorialny polisy nie ma dla Ciebie znaczenia, jednak w przypadku częstych wyjazdów zagranicznych koniecznie zwróć uwagę, czy autocasco działa również w innych państwach. W przeciwnym razie nie dostaniesz odszkodowania po szkodzie, która wystąpiła zagranicą.

Bezgotówkowe rozliczenie szkody

W razie wystąpienia szkody ubezpieczenie AC pozwala ją rozliczyć na dwa sposoby – bezgotówkowo i gotówkowo. Ta pierwsza metoda jest zdecydowanie wygodniejsza, bo polega wyłącznie na oddaniu auta do warsztatu i odebraniu go po naprawie, ponieważ wszystkie rozliczenia dokonywane są pomiędzy mechanikiem a towarzystwem.

Ten komfort nie jest dostępny przy gotówkowym rozliczeniu. W jego ramach po szkodzie otrzymuje się od towarzystwa pieniądze, które powinny wystarczyć na naprawę. Powinny, ale praktyka pokazuje, że często nie wystarczają, dlatego zdecydowanie pewniejsza i bezpieczniejsza (a jednocześnie droższa) jest metoda bezgotówkowa. Jeżeli towarzystwo jej nie oferuje, warto rozważyć skorzystanie z innej polisy.

Możliwość przeniesienia zniżek z OC

Zamierzasz wykupić autocasco po raz pierwszy, podczas gdy OC posiadasz nieprzerwanie od wielu lat? W takiej sytuacji zbawienna z punktu widzenia wysokości składek jest możliwość przeniesienia zniżek z OC na AC. Dysponując pełnymi zniżkami z OC i uwzględniając je przy wyliczeniu składki autocasco, koszt ubezpieczenia zostaje wyraźnie obniżony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *