Azalia – nowość w antykoncepcji dla kobiet karmiących

Lek Azalia jest minitabletką – zawiera niewielkie ilości, bo jedynie 75 mikrogramów hormonu żeńskiego, progestagenu zwanego dezogestrelem. W przeciwieństwie do złożonego środka antykoncepcyjnego, nie zawiera estrogenu. Mechanizm działania minitabletki Azalia w 99% polega na hamowaniu owulacji, czyli zapobieganiu dojrzewania komórki jajowej. Dodatkowo powoduje zmianę konsystencji śluzu szyjkowego w taki sposób, że staje się on nieprzenikliwy dla plemników.

Bezpieczna minitabletka dla matki i dziecka

Minitabletka (minipigułka) Azalia zawiera niewielką ilość tylko jednego hormonu – progestagenu. Minitabletka Azalia jest idealna dla kobiet karmiących, gdyż nie wpływa na laktację (produkcję i skład mleka) oraz rozwój dziecka. Jest także dobrym rozwiązaniem dla kobiet palących, z objawami PMS, padaczką, migrenowymi bólami głowy, a nawet kobiet leczonych z powodu niektórych nowotworów, które nie mogą przyjmować tabletek zawierających estrogen.

Stosowanie

W opakowaniu znajduje się 28 tabletek, które przyjmuje się codziennie o tej samej porze bez 7-dniowej przerwy (w przeciwieństwie do innych tabletek antykoncepcyjnych).  Po przyjęciu ostatniej tabletki z bieżącego opakowania następnego dnia rozpoczynamy kolejne opakowanie leku. Stosowanie leku można przerwać w dowolnym czasie. Jednak od dnia przerwania przyjmowania leku pacjentka powinna wiedzieć, że nie jest zabezpieczona przed zajściem w ciążę.

W czasie stosowania leku Azalia mogą pojawić się krwawienia czy plamienia, jednak nie należy wtedy przerywać przyjmowania tabletek.

Zalety

Mogą je stosować wszystkie kobiety, zwłaszcza karmiące piersią lub palaczki, ale też Panie, które źle znoszą lub nie mogą stosować złożonej antykoncepcji hormonalnej.

Ważne! Minitabletkę Azalia należy stosować codziennie o tej samej porze z jak największą dokładnością. Aby skuteczność antykoncepcyjna została zachowana opóźnienie w przyjęciu tabletki nie może wynieść więcej niż 12 godzin!

Wskaźnik Pearla dla minitabletek wynosi od 0,3 do 4,0. Całkowity wskaźnik Pearla dla preparatu Azalia wynosi 0,41 (na podstawie monografii produktu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *