Escapelle – antykoncepcja na ratunek w nagłych przypadkach

Escapelle to innowacyjna pigułka, która należy do tzw. antykoncepcji awaryjnej, nazywanej także antykoncepcją postkoitalną1, doraźną lub „po”. Jest to jak dotąd jedyny zarejestrowany preparat tego typu w postaci jednej tabletki. Stanowi szczególną formę antykoncepcji do stosowania wyłącznie w przypadku, kiedy pojawi się ryzyko, że zastosowanie innej metody antykoncepcyjnej zawiodło. Preparat jest dostępny w Polsce od 2006 roku.

Do niedawna był też dostępny inny preparat z zakresu antykoncepcji postkoitalnej pod nazwą Postinor Duo2. Zalecane jest zastosowanie jednej tabletki najlepiej w ciągu 12 godzin, a przed upłynięciem 72 godzin od współżycia seksualnego.

W skład tabletki wchodzi hormon ciałka żółtego – lewonorgestrel3. Zastosowanie Escapelle według wskazówek lekarza i informacji zawartych na opakowaniu zwiększa szanse na zapobieganie niechcianej ciąży, która w wielu przypadkach może przyczyniać się do rozwoju patologii społecznych.

„Antykoncepcja „po” to „wyjście awaryjne” dla kobiet, które zapomniały o zabezpieczeniu przed ciążą, bądź zastosowana metoda antykoncepcja zawiodła. W przypadku ryzyka zapłodnienia należy udać się do lekarza ginekologa, który po przebadaniu może przepisać pacjentce Escapelle. Skuteczność leku ocenia się na ponad 99% w pierwszej dobie po niezabezpieczonym stosunku. Warto zatroszczyć się o siebie już dziś i zadbać o to, aby mieć taką tabletkę „pod ręką” i nie szukać lekarza w i tak już stresującej sytuacji” – radzi lek. med. Wiesława Wrzesińska – ginekolog z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. – „O takim zabezpieczeniu mogą pomyśleć również pary, które z jakiś powodów nie korzystają z regularnej antykoncepcji hormonalnej a stosują prezerwatywy. Zdarza się bowiem, że kondomy pękają niezależnie od wieku i doświadczenia partnerów, więc jeśli nie jesteśmy gotowi na dziecko zabezpieczmy się dodatkowo np. za pomocą Escapelle” – dodaje.

Kiedy antykoncepcja „po”?
Urlop to czas, kiedy mamy więcej czasu dla siebie i partnera. Chętniej nawiązujemy też nowe znajomości z płcią przeciwną. Łatwiej dajemy się ponieść emocjom, a  „wakacyjna przygoda” może zakończyć się niechcianą ciążą. Czasu niestety nie można cofnąć, ale nawet jeśli dojdzie do nieprzewidzianego zbliżenia seksualnego mamy „koło ratunkowe”. Antykoncepcja „po” daje niemal stu-procentową szansę na to, że nie dojdzie do zapłodnienia.  Produkt może być zażyty w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła np. po wypadnięciu wkładki, pęknięciu prezerwatywy, uszkodzeniu krążka domacicznego, w przypadku stosunków przerywanych i stosunków incydentalnych oraz gwałtu. Należy pamiętać, że nie jest to forma antykoncepcji do codziennego zastosowania.

Pamiętajmy, że antykoncepcja awaryjna nie chroni przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową!

Cena preparatu Escapelle: ok. 75 PLN
Producent: Gedeon Richter Plc.
Dostępność: preparat dostępny jedynie na receptę

Informacje o firmie
Gedeon Richter Plc. jest węgierskim koncernem farmaceutycznym z ponad 100-letnią tradycją. Firma prowadzi badania nad rozwojem leków innowacyjnych, a w swoim portfolio posiada ok. 100 preparatów produkowanych w ponad 170 formach farmaceutycznych. Oferuje produkty stosowanie w wielu obszarach terapeutycznych m.in. w chorobach centralnego układu nerwowego, układów sercowo-naczyniowego i pokarmowego oraz leki przeciwgrzybicze. Ważne miejsce w działalności firmy zajmują środki antykoncepcyjne. Polskie przedstawicielstwo Gedeon Richter Plc. funkcjonuje od 1994r. W 2002 r. koncern stał się właścicielem 51% udziałów Grodziskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa”.

Podmiot odpowiedzialny:                            
Gedeon Richter Plc.                       
1103 Budapest
Gyömrői út 19-21
Węgry
Informacja medyczna:
Gedeon Richter Plc. S.A.
Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Królowej Marysieńki 70
02-954 Warszawa

1 Antykoncepcja postkoitalna ( inaczej zwana antykoncepcją awaryjną, antykoncepcja doraźną  lub „po”)  – jest to metoda antykoncepcji zalecana tylko i wyłącznie w nagłych przypadkach , np.  niepowodzenia zastosowanego zabezpieczenia lub kiedy dojdzie do niebezpiecznego stosunku płciowego  (także w przypadku  gwałtu). W żadnym razie nie może zastępować innych, regularnych sposobów zapobiegania ciąży, dlatego korzystanie z tej metody powinno być ograniczone/ sporadyczne.

2 Postinor Duo – preparat będzie dostępny na polskim rynku do wyczerpania zapasów w hurtowniach.

3 Lewonorgestrel (levonorgestrel) –jedna tabletka Escapelle zawiera 1500 mikrogramów lewonorgestrelu, hormonu z grupy progestagenów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *