Jaka jest rola babci w społeczeństwie?

Chociaż współcześnie coraz więcej babć pracuje, uczęszcza na uniwersytety trzeciego wieku, podróżuje, spotyka się ze znajomymi, rozwija hobby, chodzi do kosmetyczki i farbuje swoje włosy to nadal są to te same babcie, które miały siwiznę na głowie i siedziały w domu. Babcie stawiają wnuki ponad wszystkie inne potrzeby. Jeśli trzeba rezygnują ze swoich zajęć, aby poświecić czas najmłodszym członkom rodziny. Kochają ich tak bardzo, że są w stanie zrobić dla nich wszystko.

 


Pomoc w opiece nad dziećmi

Rodzice chcą zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki do życia. Pracują długie godziny, zajmują się domem, a potem zwyczajnie nie mają już siły na zabawę. Dlatego dla dzieci często babcia staje się osobą, która poświęca im najwięcej czasu, bawi się z nimi, objaśnia mechanizmy istnienia świata i opowiada na trudne pytania. Babcia nie zastępuje rodziców, a jedynie wpiera ich w wychowaniu potomstwa. Jest to duża wyręka dla zapracowanych matek i ojców. Dzięki niezawodnej babci rodzice mogą trochę zwolnić i zająć się obowiązkami zawodowymi.


Wpływ babci na wychowanie dzieci

Bezwątpienia babcia i dziadek mają dużo więcej doświadczeń niż rodzice. Ich mądrość życiowa bywa nieprzeceniona. Dlatego też nie mam w tym nic dziwnego, jeśli rodzice proszą o radę i wsparcie w problemach wychowawczych. Jednakże dziadkowie nie mogą zapominać, że to nie oni są rodzicami. Dobrze jest, gdy trzymają się reguł dotyczących wychowania dzieci, jakie wyznaczyli ich rodzice. Owszem rozpieszczanie wnucząt to domena babć i dziadków, ale pełniąc te zaszczytne role pamiętajmy o zachowaniu umiaru. Dzieci są bardzo cwane i potrafią wykorzystać naszą słabość, a co za tym idzie po czasie wejść na głowę i dziadkom i rodzicom.

Dobre stosunki rodzinne zachodzące między rodzicami i dziadkami mają ogromny wpływ na rozwój dzieci. Dodatkowo wspierają także dziadków, którzy zobowiązani do opieki nad maluchami chcą być w dobrej formie i mają więcej chęci do życia. Dbają o siebie i dokształcają się, aby nadgonić najmłodsze pokolenie.


Dzień Babci

Uhonorowaniem starań wszystkich babć jest Dzień Babci. W Polsce obchodzimy go 21 stycznia. Tego samego dnia święto to kultywują Bułgarzy i Brazylijczycy. Hiszpanii zaś Dzień Babci mają 26 lipca, w Wielkiej Brytanii święto to przypada na pierwszą niedzielę października, zaś we Francji na pierwszą niedzielę marca. W Stanach Zjednoczonych dniem oddania czci i szacunku babciom jest pierwszy poniedziałek września. Natomiast w Japonii święto to jest nazywane Dniem Szacunku dla Wieku. W zasadzie nie ważne jest, jak ten dzień się nazywa i kiedy jest obchodzony, najważniejsze to kupić prezent dla babci i podziękować jej za miłość i wparcie.

Oczywiście każdy dzień, to doskonała okazja, aby obdarować czymś naszą babcię. Wiele pomysłów na prezent dla niej można znaleźć w sklepie internetowym MyGiftDna. Są tam ciekawe przedmioty, które zainteresują nie tylko nasze babcie, ale także dziadków, rodziców, współmałżonków i wiele innych osób, którym możemy wręczać prezenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *