• Skąd się biorą kontuzje?

Corocznie na świecie różnego rodzaju urazom ulega 75 milionów ludzi. Najczęściej spotykane to te związane ze stawem kolanowym i jego okolicami. Przeważnie przydarzają nam się nadwerężenia, skręcenia i naciągnięcia mięśni oraz więzadeł. Pojawiają się, gdy mięśnie lub stawy zmuszone są do ruchu przekraczające ich możliwości. Kontuzje potrafią skutecznie zdezorganizować i uprzykrzyć nam życie, zwłaszcza jeśli sportem zajmujemy się nie tylko zawodowo:

Na Olimpiadzie w Atenach w ostatniej chwili musieliśmy zmieniać skład reprezentacji – mówi Anna Guzowska ze Sztafety Fruttis. – Tuż przed wyjściem na bieżnię przytrafiła  mi się kontuzja mięśnia dwugłowego. Nie pobiegłam na najważniejszej imprezie w życiu…

  • Najważniejsza rozgrzewka

Kluczem do prawidłowego treningu jest rozgrzewka oraz stopniowe, a nie gwałtowne, wprowadzanie nowych elementów. Rozgrzewka przygotowuje ciało do wysiłku fizycznego, redukuje ryzyko urazów i kontuzji, rozciąga mięśnie, zwiększa ich ukrwienie. Powinna trwać przynajmniej 10 minut, chociaż zawodniczki Sztafety Fruttis polecają półgodzinne przygotowanie się do treningu:

  • 10 minut spokojnego truchtu, 10 minut ćwiczeń rozciągających (stretching) i kolejne 10 skipów i przebieżek – radzi Marta Chrust – Rożej ze Sztafety Fruttis.
  • Po kolei, zaczynając od góry lub od dołu, rozgrzewamy wszystkie główne grupy mięśni: głowy, karku, pleców, klatki piersiowej i ramion, pośladków, ud, podudzi, łydek, stóp i stawów skokowych – dodaje Grażyna Prokopek.

  • Dobierz buty i dietę!

Dobór obuwia ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i komfortu podczas wykonywania ćwiczeń. Przy jego zakupie zadbaj, żeby nowe buty były tak dopasowane, aby zapewnić stopie pełną swobodę ruchów i cyrkulację powietrza. Materiał, z którego są wykonane powinien chronić przed wpływem środowiska wewnętrznego, a jednocześnie pozwalać na wentylację wewnątrz buta. Pamiętaj również o dostosowaniu sportowego obuwia do rodzaju aktywności fizycznej, którą się zajmujesz. To dla tenisisty niekoniecznie będzie odpowiednie dla lekkoatlety.

Poziom aktywności trzeba też dopasować do wieku. Po przebudzeniu nie zapomnij o porannej gimnastyce – zdecydowanie poprawia samopoczucie – i śniadaniu bogatym w białko zwierzęce, witaminy i żelazo.

Sztafeta Fruttis to srebrne medalistki Halowych Mistrzostw Europy w Madrycie w biegu na dystansie 4 x 400 m: Monika Bejnar, Małgorzata Pskit, Anna Guzowska, Zuzanna Radecka, Grażyna Prokopek i Marta Chrust – Rożej (skład podstawowy i 2 zawodniczki rezerwowe). Sponsorem Sztafety Fruttis jest firma Bacha Sp. z o.o., producent deserów jogurtowych Campina Fruttis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *