Billie Holiday. Biografia – pióra wielbicielki talentu Lady Day JULI BLACKBURN

Stóp nie widziałam, ale z jej postawy domyśliłam się, że muszą mocno opierać się na ziemi, jakby kobieta stała na pokładzie okrętu i pomimo falowania oceanu zachowywała równowagę. Światła i kamery uchwyciły ją przed publicznością złożoną z obcych ludzi, zgromadzonych w ciemności, by na nią patrzeć, ale wydawała się zupełnie sama. Można by odnieść wrażenie, jakby śpiewanie napełniało ją tak wielką radością, że dopóki trwała piosenka, Billie nie była świadoma, co się wokół dzieje.

Wybitna artystka. Pierwsza dama jazzu. Piosenkarka, obdarzona genialną muzyczną intuicją. Wrażliwa, energiczna, zniewalająca. Nieodpowiedzialna i odpychająca. Oto Eleonor Fagan, od 1930 roku znana jako Billie Holiday. Jej piosenki, m.in. Strange Fruit, Summertime, I am a Fool to Want You szybko stały się klasyką jazzu, zaś jej głos – niezwykle ekspresyjny, rozwibrowany, jedyny w swoim rodzaju – wciąż wywołuje dreszcze u kolejnych pokoleń słuchaczy.

Julia Blackburn (ur. 1948) jest autorką szczegółowych, pełnych rozmachu biografii, które czyta się jednym tchem. Zanim opublikowała książkę o Billie Holiday (2005), przedstawiła sylwetki Francisca Goi (Old Man Goya, 2002), Napoleona Bonaparte (The Emperor’s Last Island:

Journey to St. Helena, 2000) i Charlesa Watertona (Charles Waterton, 1989). Córka wybitnego angielskiego poety, Thomasa Blackburna, porusza się nie tylko w kręgu literatury faktu. Jej na poły baśniowe historie: The Book of Colour (1996) oraz The Leper’s Companions (1999) nominowane były do prestiżowej nagrody Orange.

Więcej na stronie: http://www.wab.com.pl/index.php?id=7&bid=561

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *