Botox skutecznym lekiem na dziecięce porażenie mózgowe

 

Botox to środek stosowany przede wszystkim w chirurgii kosmetycznej do wygładzania zmarszczek. Toksyna botulinowa (jad kiełbasiany) może być śmiertelna, gdyż powoduje paraliż mięśni oddechowych. Do celów leczniczych i kosmetycznych podaje się bardzo niewielkie dawki.

Stosowanie Botoxu ma redukować objawy porażenia mózgowego poprzez obniżenie napięcia w mięśniach, co pozwala na lepsze kontrolowanie ruchów, a także zwiększa ich zdolność do rozciągania się, co zmniejsza ryzyko wystąpienia skurczów.

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie 250 dzieci w wieku od roku do 16 lat, którym podano toksynę botulinową w celu leczenia porażenia mózgowego, z czego 200 powtórzyło zastrzyki, a ok. 150 kontynuowało zabiegi przez ponad 2 lata. Dokonując oceny, badacze opierali się na wynikach medycznych, relacjach rodzin i zachowaniach dzieci, nagranych na video. U 86 proc. badanych zauważono znaczną poprawę stanu mięśni po stosowaniu zastrzyków – od wykonywania po raz pierwszy ruchów zależnych od woli do poprawy pozycji ciała i chodzenia.

Neurolog z Walter Reed Army Medical Center w Waszyngtonie, Dr Marc DiFazio, który prowadził badania, powiedział, że u niektórych dzieci postęp był znaczący – mogły zacząć same jeść lub samodzielnie odkręcać kran, trzymać długopis i pisać po raz pierwszy w życiu czy użyć specjalnie dostosowanego komputera do porozumiewania się z otoczeniem. Z badań tych, zdaniem dr DiFazio wynika, że jad kiełbasiany, stosowany w odpowiednich dawkach, może być bezpiecznie i skutecznie stosowany w terapii dzieci z porażeniem mózgowym. Łagodne objawy uboczne – podobne do grypy i uczucie słabości w nogach zaobserwowano tylko w kilku przypadkach.

Badania zostały zaprezentowane na corocznym kongresie Amerykańskiej Akademii Neurologii (the American Academy of Neurology).

Opracowanie Joanna Pertkiewicz, źródło: BBC News UK Edition, 2 kwietnia 2003, art. Botox 'treats cerebral palsy’.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *