Choroby stawów. Co warto o nich wiedzieć?

Stawy są ważnym elementem zdrowia każdej osoby. Zobacz co warto wiedzieć o chorobach stawów i jak uchronić się przed niedomaganiem. Bo o stawach mówić warto.

Osteoartroza, czyli zwyrodnienie stawów

Choroba ta związana jest głownie z procesem starzenia się stawów, dlatego też wśród chorych dominują osoby starsze. Drugą, bardzo często pojawiającą się przyczyną tej choroby jest nadmierne obciążenie stawów, spowodowane m.in. otyłością lub dźwiganiem zbyt dużych ciężarów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się w pierwszej kolejności charakterystycznym bólem: chwilowym i szybko ustępującym. Najczęściej problemy te pojawiają się w odniesieniu do stawu biodrowego oraz kolanowego, choć równie często zmiany zwyrodnieniowe dotyczą samego kręgosłupa. W profilaktyce oraz w leczeniu tej choroby dużą rolę odgrywa ruch oraz dieta, dzięki której odpowiednio odżywione stawy mogą się skuteczniej bronić przed szkodliwymi czynnikami, a także  szybciej regenerować.

legs-434918_1280

Podagra, czyli dna moczanowa

Dna moczanowa uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, a jej główną przyczyną jest nadmierna ilość kwasu moczowego i proces jego odkładania się w stawach. Głównymi objawami podagry są bóle stawów oraz obrzęki, którym często towarzyszą silne bóle głowy.

Chcąc uchronić się przed tą chorobą, należy zwrócić szczególną uwagę na dietę. To właśnie niewłaściwy sposób odżywania się uznawany jest za główną przyczynę tej uciążliwej choroby. Rozwojowi podagry sprzyjają przede wszystkim potrawy tłuste oraz nadmiar kawy czy alkoholu.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest jedną z najpoważniejszych i najbardziej uciążliwych chorób związanych ze stawami. Jest to choroba o charakterze autoimmunologicznym, w przypadku której odsłonięty w chorych stawach kolagen atakowany jest przez komórki odpornościowe. Reumatoidalne zapalenie stawów wiąże się również z naturalnym procesem starzenia się ludzkiego organizmu.

Leczenie tej choroby, będącej źródłem wielu problemów z poruszaniem się, jest trudne, dlatego też tak ważną rolę w jej przypadku odgrywa profilaktyka i związana z nią dieta. Jej ważnymi elementami są ryby morskie, nabiał oraz warzywa strączkowe, dzięki którym organizm otrzymuje dawkę cennego białka, wapnia oraz kwasów tłuszczowych omega-3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *