Ćwiczenia mogą zapobiec komplikacjom ciąży

 

Nadciśnienie w ciąży jest objawem tzw. stanu przedrzucawkowego, który niesie zagrożenie zarówno dla matki jak i dla płodu. Oprócz wysokiego ciśnienia, charakteryzuje się on wzrostem poziomu białka w moczu lub obrzękami.

Stan przedrzucawkowy rozwija się zazwyczaj pomiędzy 20. tygodniem ciąży a końcem pierwszego tygodnia po porodzie. Jest nim zagrożone około 7 proc. kobiet w ciąży. Schorzenie jest przyczyną 15 proc. przypadków śmiertelnych wśród tych kobiet.

Zespół kierowany przez dr Michelle A. Williams ze Szwedzkiego Centrum medycznego w Seattle objął badaniami 584 kobiety, które urodziły dzieci w latach 1998-2001, część z nich (201) miała w ciąży objawy stanu przedrzucawkowego.

Badacze zebrali dane na temat aktywności fizycznej, jak spacery czy wchodzenie po schodach, podejmowanej w roku poprzedzającym zajście w ciążę i w jej pierwszych 20 tygodniach.

Ryzyko stanu przedrzucawkowego było mniejsze o ponad 30 proc. u tych kobiet, które podejmowały umiarkowaną aktywność fizyczną w analizowanym okresie. Największe korzyści przyniosły codzienne szybkie spacery (w tempie 5 km na godzinę lub szybciej).

Jak podkreślają badacze, nawet codziennie pokonywanie jednej do czterech kondygnacji schodów dawało pewną ochronę przed nadciśnieniem w ciąży.

Źródło: info.onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *