Czy laserowe usuwanie gradówki jest skuteczne?

Oko to jeden z najdelikatniejszych narządów ludzkiego ciała. Zarówno gałka oczna, jak i jej okolice, są bardzo wrażliwe na wszelkie nieprawidłowości w higienie czy zanieczyszczenia w otoczeniu. Istnieje wiele chorób, które mogą dotykać powiek oraz oczu – jedną z najpopularniejszych jest gradówka. Czy można skutecznie leczyć ją laserem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule. Co to jest gradówka?

Co to jest gradówka?

Pod pojęciem gradówki kryje się dość powszechnie występująca choroba skóry oka. Może ona występować na górnej lub dolnej powiece i jest wynikiem stanu zapalnego toczącego się w obrębie gruczołu tarczkowego. Gruczoł ten odpowiada za odpowiednie nawilżenie rogówki oka oraz utrzymywanie szczelności zamkniętych powiek (np. w czasie snu). Uczestniczy w produkcji łez oraz wydzieliny łojowej, która chroni oko przed uszkodzeniem filmu łzowego.

W wyniku stanu zapalnego przewody wyprowadzające wydzielinę z gruczołu tarczkowego zostają zaczopowane. Gromadzący się łój rozciąga skórę, co objawia się w formie wypukłości o czerwonym zabarwieniu. Tę wypukłość – która z czasem zwiększa swoje rozmiary – nazywamy gradówką. Wyróżniamy 4 stopnie rozwoju tej choroby:

  • stopień 1. – lekkie zaczerwienienie, niewielki dyskomfort;
  • stopień 2. – zauważalny, niewielki guzek na powiece, który może powodować większy dyskomfort ze względu na swoją lokalizację i strukturę;
  • stopień 3. – większy guzek, któremu towarzyszą dolegliwości bólowe i objawy stanu zapalnego;
  • stopień 4. – duży, twardy guzek zawierający wydzielinę ropną.

Gradówka może wystąpić jako powikłanie innej choroby oka nazywanej jęczmieniem. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy jęczmień w stanie zejściowym przeradza się w ostre zakażenie powiek.

Jak usunąć gradówkę?

Gradówkę można usunąć na kilka sposobów. To, jaka terapia będzie optymalna, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Z tego powodu bardzo ważne jest udanie się do specjalisty jak najszybciej po dostrzeżeniu pierwszych objawów.

Leczenie gradówki w początkowych stadiach rozwoju opiera się zwykle na podawaniu odpowiednich środków farmakologicznych. Mają one formę antybiotyków podawanych miejscowo, którym towarzyszą odpowiednie okłady.

W przypadku, gdy gradówka przyjmuje formę guzka z wydzieliną ropną, właściwą formą pomocy jest interwencja chirurgiczna. Może ona zostać przeprowadzona metodą tradycyjną (z użyciem skalpela) lub laserową. Pierwsza technika jest nieco bardziej inwazyjna, a po zabiegu zakładane są szwy. Laserowe usuwanie gradówki w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy lub innym profesjonalnym gabinecie medycyny estetyczne nie wymaga szycia. W obu przypadkach procedura może trwać od 25 do ok. 45 minut. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. 

Przed opuszczeniem gabinetu pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące dezynfekcji operowanego miejsca oraz przyjmowania antybiotyków i środków przeciwzapalnych.

Laserowe usuwanie gradówki – skuteczność zabiegu

Laserowe usuwanie gradówki to procedura o umiarkowanej inwazyjności i wysokim stopniu skuteczności. Warunkiem udanego przebiegu operacji jest wykonanie jej w prawidłowy sposób, z zachowaniem standardów higieny i bezpieczeństwa. Kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz po zbadaniu pacjenta i wykluczeniu przeciwwskazań. Jeżeli rozważasz poddanie się tej procedurze, upewnij się, że wybierzesz profesjonalny gabinet medycyny estetycznej, taki jak Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy.

Laserowe usuwanie gradówki polega na nacięciu skóry w miejscu zmienionym chorobowo i usunięciu zawartości ropnia. W następnej kolejności torebka utworzona przez gradówkę zostaje zniszczona wiązką skupionego światła o precyzyjnie dobranej długości. Skóra zostaje zasklepiona bez konieczności szycia, a rekonwalescencja po zabiegu trwa zaledwie 3-5 dni.

Zarówno gradówka, jak i jęczmień, to choroby, które mogą nawracać. Warto zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, dbając w odpowiedni sposób o higienę okolic oczu. Jeżeli zauważysz u siebie objawy stanu zapalnego, rozgrzewaj powieki ciepłym okładem, aby upłynnić wydzielinę gruczołów tarczkowych, która może gromadzić się w nadmiarze. Niepokojące symptomy skonsultuj jak najszybciej z lekarzem okulistą.

Zapraszamy na zabiegi również do Bieńkowscy Clinic w Częstochowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *