Na czym polega RTG i jakie są rodzaje aparatów wykorzystywanych do jego przeprowadzenia?

Promienie rentgenowskie od lat wykorzystywane są w diagnostyce obrazowej. Dzięki nim powstają obrazy, które umożliwiają diagnozowanie wszelkiego rodzaju złamań oraz chorób płuc. Jakie są rodzaje aparatów do RTG?

Podział urządzeń do RTG

RTG to badanie, które można wykonywać zarówno przy łóżku pacjenta, jak i podczas wizyt domowych. Z tego powodu aparaty rentgenowskie dzielą się na stacjonarne i przenośne. Ze względu na specjalizację, sprzęt ten dzielimy na: punktowy, panatomograficzny, śródoperacyjny, mammograficzny.

W serwisie Royal Philips Healthcare można obejrzeć szeroki wybór różnych systemów RTG. Na podstronie www.philips.pl/healthcare/solutions/interventional-xray/ixr-systems jest ponad dwadzieścia różnych aparatów RTG. Różnią się pod kątem ceny, wielkości, zastosowania, rozdzielczości obrazu i wielu innych czynników. Warto zapoznać się z tą ofertą.

  • RTG Punktowe – Jest wykorzystywane w stomatologii do prześwietleń zębów oraz zgryzu.
  • RTG panatomograficzne – Ten rodzaj aparatu daje możliwość uzyskiwania obrazów pełnych i częściowych. Szczególne zastosowanie znajduje w badaniach stawów skroniowo – żuchwowych, zatok szczękowych oraz przekrojów poprzecznych PA.
  • RTG śródoperacyjny – Ten aparat jest wyposażony w charakterystyczny łuk C, stosowany jest m.in. w chirurgii ogólnej, ortopedycznej, kardiologii i intensywnej opiece medycznej.
  • RTG mammograficzne – Wykorzystywany jest do diagnozowania zmian patologicznych w piersiach.

Radiologia konwencjonalna, a cyfrowa

W standardowych aparatach RTG wykorzystywane są błony filmowe, które w cyfrowych urządzeniach zostały zastąpione specjalnymi czujnikami przechwycającymi promienie X. Dużą zaletą cyfrowego sprzętu jest lepsza jakość uzyskiwanych obrazów, a także możliwość obróbki zdjęć obejmująca: ich powiększanie, pomiar długości, regulacja kontrastu oraz dodawanie notatek. Oprócz tego, znacznym udogodnieniem jest opcja przechowywania danych o pacjentach.

Na jakiej zasadzie działa RTG?

Podstawą przeprowadzania obrazowania tą metodą jest fakt, że tkanki ludzkiego ciała w różnym stopniu pochłaniają promienie RTG. Najsilniej widoczne są układy kostne, ponieważ pochłaniają najwięcej promieniowania. Do obrazowania innych narządów stosuje się specjalny kontrast – który podaje się dożylnie, doustnie lub doodbytniczo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *