Jak oderwać dzieci od laptopa i zachęcić do zabaw na świeżym powietrzu?

To, że dziecko wcześnie poznaje świat techniki, samo w sobie jest dobre. Gorzej, jeżeli się od niego uzależnia i spędza zbyt wiele czasu przed ekranem laptopa lub tabletu. Negatywnie wpływa to na rozwój ruchowy, przyczynia się do wad postawy, a także osłabia kształtujące się właśnie zdolności społeczne. Jak sobie z tym radzić?

Pokazuj dobre nawyki

Nie da się ukryć – dziecko wiele zwyczajów podpatruje od dorosłych. Jeżeli rodzice regularnie spędzają czas przed komputerem, dziecko przejmuje ten zwyczaj. Jeżeli więc chcesz zachęcić swoje pociechy do zażycia świeżego powietrza – staraj się samemu ograniczać korzystanie z laptopa i smartfona, przynajmniej w jego pobliżu.

Jak najwcześniej ucz umiaru

Dziecko już od pierwszego kontaktu z komputerami należy uczyć ograniczać czas, jaki spędza przed ekranem. Dzięki temu unikniesz późniejszych utarczek na tym polu. Dobrze tez będzie, jeżeli zaczniesz uczyć dziecko, jak wiele rzeczy może zrobić w czasie, w którym przesiaduje przed komputerem.

Pokazuj nowe zabawy

Dziecko bardzo chętnie poznaje świat. Wykorzystaj to i postaraj się pokazywać mu coraz to nowe formy aktywności, zarówno ruchowej, jak i bardziej statycznej, na przykład przez pokazywanie różnych roślin albo zabawy w piaskownicy.

Jeżeli zaczyna Ci brakować pomysłów, zawsze możesz skonsultować się z osobami, które przeszły kurs opiekunki dziecięcej albo wręcz taką osobę wynająć. Na szkoleniach tego typu uzyskiwana jest dość szeroka wiedza na temat rozmaitych form aktywności idealnych dla małych dzieci. Z drugiej strony, jeśli sama masz predyspozycje do wymyślania nowych zabaw, pomyśl nad ukończeniem takiego kursu – uzyskasz w ten sposób kompetencje, które pozwolą na zyskanie dodatkowego źródła dochodu.

Szukaj motywacji

Bez wątpienia warto dawać dziecku różne motywacje, by chciało wyjść na zewnątrz. Zdecydowanie nie powinny to być „małe przekupstwa” w postaci słodyczy, nagrody powinny być raczej niematerialne – na przykład okazja do spotkania się z innymi dziećmi lub poznanie jakiejś nowej zabawy.

Jeżeli brakuje Ci pomysłów, podobnie jak powyżej, ponownie możemy zasugerować wynajęcie osoby po kursie opiekunki dziecięcej, ze względu na merytoryczne przygotowanie do zachęcania dzieci do ruchu na świeżym powietrzu i zabaw edukacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *