Diabetologia – Pielęgnacja stóp przed wędrówką

Dzisiejsza medycyna ma już wiele dowodów na to, iż aktywność ruchowa chociażby zwiększa odporność organizmu. Nasze zdrowe nogi pozwalają nam pozostać sprawnymi, na tak zwanym chodzie.

Jest wiele rodzajów dyscyplin sportowych, których podstawą jest bieganie czy chodzenie. Jednym z najstarszych sposobów spędzania wolnego czasu zarówno przez osoby młode jak i dojrzałe oraz starsze jest wędrówka. Na pewno nie jest to przestarzały, ale jak najbardziej aktualny i zalecany przez lekarzy sposób na spędzanie w zdrowy sposób wolnego czasu (tzw. zdrowy tryb życia). Chodzić, wędrować, spacerować np. po górach, plażach, pakach, lasach może każdy. Nawet osoby mniej sprawne mogą chodzić, dobierając tempo marszu do indywidualnej kondycji. Eksperci zalecają nawet zaopatrzyć się w specjalne kijki teleskopowe (podobne do narciarskich) do podpierania się, aby ochronić stawy przed nadmiernym przeciążeniem, szczególnie, jeśli organizm nie jest przystosowany do intensywniejszego niż na codzień ruchu. Kijki takie można odpowiednio skracać przy wchodzeniu pod górę lub wydłużać przy schodzeniu w dół.

Dla optymalizacji efektu zdrowotnego marszu wskazane jest dobranie odpowiedniego, wygodnego obuwia. W sklepach mamy ogromny wybór różnego rodzaju butów sportowych czy marszowych. Warto poświęcić więcej czasu, aby skorzystać z fachowej porady obsługi sklepu i wypróbować obuwie najbardziej odpowiednie dla nas. Ogólnie można powiedzieć, że buty do biegania i wędrowania muszą być trochę większe, ponieważ stopa podczas intensywnego ruchu się "wydłuża”.

  • Na co zwracamy uwagę przy kupnie nowego obuwia do aktywnego wypoczynku?

  1. Chcemy więcej chodzić czy biegać?
  2. Gdzie będziemy trenować (las, asfalt, boisko sportowe, góry)?
  3. Ile ważymy?
  4. Jakie mamy przyzwyczajenia i jakie cele chcemy osiągnąć?
  5. Jaki kształt mają nasze stopy (płaskie, szczupłe, szerokie)?
  6. Czy mamy wady ortopedyczne?

Ostatecznie jednak najważniejsze jest jak czujemy się w naszym nowym obuwiu.
Ale nawet najlepsze buty nie zapewniają tego, że stopy podczas wędrówki będą maksymalnie odciążone. Jeżeli okażą się one za małe lub nie będą przepuszczały powietrza może dojść do otarcia naskórka i infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Dlatego szczególnie diabetycy powinni zwracać uwagę na najmniejsze chociażby dolegliwości stóp i szybciej zakończyć trening. Po zakończeniu wędrówki zawsze należy dokładnie obejrzeć stopy – jeśli mamy problem, by zrobić to samemu, prosimy kogoś o pomoc. Ważna jest też właściwa pielęgnacja stóp. Najlepiej zacząć od odprężającego wymoczenia stóp w soli ziołowej. UWAGA! Koniecznie mierzymy temperaturę wody – optymalna, do której wkładamy nogi to 35-36 stopni C. Następnie, po dokładnym wysuszeniu stóp (w tym przestrzeni między palcami) stosujemy krem silnie nawilżający Gehwol Lipidro lub Allpresan 3 (oba preparaty zawierają mocznik, który działa nawilżająco).

Przed samym wyjściem na spacer lub trening wskazane jest smarowanie podeszwy stopy, palców i pięty kremem do stóp Gehwol (Fusskrem, który w prawie niezmienionej recepturze produkowany jest od 1882 roku). Ma on dosyć tłustą konsystencję: nakładamy warstwę o grubości 1 mm. W ten sposób profesjonalnie chronimy naskórek przed mechanicznym otarciem stopy. Dodatkowo krem ten zapobiega powstawaniu pęcherzy, ran i pieczeniu stóp, co u diabetyka na ogromne znaczenie.

Po takiej serii rad pozostaje mi życzyć Czytelnikom dalekich wędrówek na zdrowych nogach.

Dr n. med. Mirosława Gałęcka
Koordynator PPP "Zdrowe Nogi”

Źródło: Zdrowe Nogi nr 6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *